Pracownikom na etacie przysługuje od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku. Uzależnione jest to w głównej mierze od stażu pracy. Każdy dodatkowy dzień odpoczynku jest na wagę złota. Warto więc sprawdzić, jak wziąć wolne, by cieszyć się jak najdłuższym urlopem.
Majówka 2024. Kiedy najlepiej wziąć urlop? Możesz mieć nawet 9 dni wolnego
Majówka w 2024 roku pod względem urlopu zapowiada się niezwykle korzystnie. Święto Pracy, obchodzone 1 maja, w tym roku wypada w środę. Z kolei Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Taki rozkład świąt oznacza, że wzięcie zaledwie jednego dnia wolnego (2 maja) gwarantuje nieprzerwanych pięć dni wolnych od pracy. Urlop można jednak dodatkowo wydłużyć. Wzięcie wolnego także 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek) spowoduje, że długi weekend trwać będzie aż dziewięć dni, od 27 kwietnia do 5 maja.
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Długi weekend majowy to jednak niejedyne wolne przewidywane w nadchodzącym miesiącu. W czwartek 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znane powszechnie jako Boże Ciało. Święto to jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że wzięcie urlopu 31 maja pozwoli cieszyć się czterodniowym wolnym, od 30 maja do 3 czerwca.
Kolejne dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku wypadają kolejno:
- 1 maja: Święto Pracy (środa);
- 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja (piątek);
- 19 maja: Zielone Świątki (niedziela);
- 30 maja: Boże Ciało (czwartek);
- 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek);
- 1 listopada: Wszystkich Świętych (piątek);1
- 1 listopada: Święto Niepodległości (poniedziałek);
- 25 grudnia: Boże Narodzenie (środa);
- 26 grudnia: Boże Narodzenie, drugi dzień (czwartek).
Czy pracodawca może odmówić urlopu?
Kwestie dotyczące urlopu reguluje Kodeks Pracy. Art. 163, który zapewnia, że pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. Plan ten ustalany jest zazwyczaj na początku roku kalendarzowego. Odpowiada za niego pracodawca. Niestety, w wyjątkowych sytuacjach ma on prawo odmówić udzielenia wolnego. Musi jednak mieć ku temu bardzo ważne przesłanki. Na tych samych zasadach może pracownikowi urlop skrócić bądź przesunąć.
Warto podkreślić, że zgodnie z art. 164 Kodeksu Pracy „przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy”. Na próżno jednak szukać w ustawie konkretnych sytuacji, w których pracodawca może odmówić, skrócić bądź przesunąć urlop wypoczynkowy. W zależności od specyfiki firmy mogą być one bardzo różne.