Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Ciepło pomimo przymrozków
We wpisie w serwisie społecznościowym X specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej napisali, że pomimo nocnych i porannych przymrozków pierwsza dekada miesiąca jest ciepła.
Z danych IMGW za okres od 1 do 11 marca wynika, że w tym czasie rekordowo ciepło było w Nowym Sączu (17,8 st. C). Od początku miesiąca anomalia średniej temperatury miejscami przekracza 4 stopnie Celsjusza (4,1 st. C w Jeleniej Górze).
Oznacza to, że w niektórych miejscach kraju temperatury są o 4 st. C wyższe od średniej z lat 1991-2020. Co więcej, kolejne prognozy nie przewidują w najbliższym czasie wyraźnego ochłodzenia. Może być nawet cieplej.
Pogoda rodem z wiosny
Z nowych modeli pogodowych zaprezentowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego wynika, że chłodniej będzie do czwartku. Pod koniec tygodnia jednak temperatury wzrosną.
W piątek na zachodzie i północy kraju temperatury sięgną 16-17 stopni Celsjusza. W sobotę, a zwłaszcza w niedzielę, może być jeszcze cieplej. Możliwe że pod koniec weekendu temperatury zbliżą się do do 20 st. C. Termometry mogą wówczas pokazać w centrum, na południu i południowym zachodzie 17-19 stopni Celsjusza.
Takie wyniki bardziej pasują do drugiej połowy wiosny, niż końcówki zimy, więc na jej powrót raczej nie ma co liczyć.
Czy wciąż będzie ciepło?
Według prognoz IMGW na początku przyszłego tygodnia temperatura nieznacznie spadnie, jednak wciąż będzie dosyć ciepło: od 11-13 st. C na północnym wschodzie do 15-17 stopni Celsjusza na południowym zachodzie oraz zachodzie.
Model długoterminowy ECMWF wskazuje, że dwa ostatnie tygodnie marca będą cieplejsze niż zwykle. Możliwe, że na południu kraju dodatnia anomalia wyniesie nawet 4,1, a w ostatnim tygodniu w wielu miejscach Polski może przekraczać poziom 2,1. Gdyby tak się stało, to również marzec może się okazać jednym z najcieplejszych w historii Polski.
O tym, czy faktycznie tak będzie, przekonamy się w kolejnych tygodniach. Trzeba pamiętać, że tak odległe prognozy są obarczone dużym ryzykiem błędu a najpewniejsze są te, które nie przekraczają okresu 7-10 dni.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!