W poniedziałek obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Nadwaga może dotyczyć nawet dwóch miliardów osób na świecie – zwraca uwagę prof. Wojciech Bik. Specjalista wskazuje jasno: „Możemy mówić o epidemii tej choroby”.
W wywiadzie dla PAP prof. Bik podkreśla, że otyłość powoduje szereg zaburzeń i utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Może także negatywnie wpływać na płodność kobiet i mężczyzn.
– Nadmiar zgromadzonej tkanki tłuszczowej jest nie tylko problemem estetycznym, ale powoduje szereg zaburzeń metabolicznych. W konsekwencji prowadzić może do rozwoju szeregu chorób m.in. schorzeń układu sercowo-naczyniowego w tym zawałów serca, udarów mózgu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, zwiększonego ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych czy powikłań ze strony układu kostno-stawowego – wylicza.
Światowy Dzień Otyłości. Jak radzić sobie z nadwagą?
Prof. Bik zaznacza, że „choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób”. Jej konsekwencją mogą być m.in. choroby skóry, Alzhaimer lub inne choroby otępienne, nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, wątroby czy serca.
Jak radzić sobie z nadwagą? – Leczenie zaczynamy od zmiany diety i wprowadzenia wysiłku fizycznego dostosowanego do indywidualnych możliwości pacjenta, czyli modyfikacji stylu życia – mówi prof. Wojciech Bik. Co ciekawe, czynnikiem rozwijania się choroby otyłościowej jest również brak snu.
Problem dotyczy przede wszystkim osób pracujących w systemie zmianowym. Specjalista wymienia m.in. pielęgniarki, lekarzy, dziennikarzy, wojskowych. – Bardzo istotna jest kwestia higieny snu, chociażby unikanie przed zaśnięciem pracy z komputerem lub niekorzystanie z telefonów komórkowych – czytamy.
Prof. Bik zwraca uwagę, że celem walki z otyłością nie powinna być chęć utraty wagi, ale zmniejszenie ryzyka powikłań. Zaznacza, że celem jest „długotrwałe utrzymywanie zredukowanej masy ciała i brak nawrotów choroby (efektu jojo-red.)”.
Otyłość. Czy istnieje odpowiedni lek na walkę z nadwagą?
Na rynku znajduje się grupa leków ułatwiających walkę z otyłością. Ich stosowanie jest uzależnione od decyzji lekarza i stanu zdrowia pacjenta. Prof. Wojciech Bik podkreśla, że „dobór odpowiedniego preparatu powinien być indywidualizowany”.
– Problem związanym z szerokim stosowaniem leków u osób mających wskazania medyczne jest między innymi ich wysoka cena. W Polsce niektóre z nich są refundowane dla pacjentów z cukrzycą, ale do uzyskania refundacji trzeba spełniać konkretne kryteria medyczne – zauważa ekspert.
Prof. Wojciech Bik jest endokrynologiem, zastępcą dyrektora ds. naukowych i dydaktycznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, kierownikiem Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii i przewodniczącym Sekcji Badań Podstawowych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.