Uczniowie przystępujący do matury muszą napisać egzamin z trzech przedmiotów na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język nowożytny). Co więcej, obowiązkowe jest przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz egzaminu ustnego z języka polskiego i języka nowożytnego.
Aby zdać egzaminy na poziomie podstawowym, egzaminowane osoby muszą uzyskać przynajmniej 30 proc. punktów. Dla przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie ma określonego progu zaliczenia.
Matura 2024. Kiedy egzaminy?
Kiedy odbędzie się egzamin maturalny w 2024 roku? Podobnie jak w poprzednich latach, absolwenci szkół średnich przystąpią do matury po majówce. Na ten miesiąc przypada główny termin egzaminu.
Zgodnie z informacjami podanymi przez CKE, matury w części pisemnej będą się odbywać od 7 do 24 maja. Część ustną zaplanowano w terminach 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) i 20-25 maja. Dla osób, które z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogły wziąć udział w maturze, zorganizowano termin dodatkowy w czerwcu. Z kolei egzaminy poprawkowe odbywają się w sierpniu.
Pełny harmonogram matury 2024 sprawdzisz TUTAJ.
Matura 2024. Co można zabrać na egzamin?
Wiele osób może zastanawiać się, co można ze sobą zabrać na egzamin maturalny. Podstawowym przedmiotem jest oczywiście długopis z czarnym atramentem oraz dowód osobisty lub paszport. Dokumenty te są niezbędne w celu potwierdzenia tożsamości osoby zdającej (niedopuszczalne jest prawo jazdy lub legitymacja szkolna, ponieważ zgodnie z prawem nie są to dokumenty tożsamości).
Co jeszcze można wziąć na maturę? Z pewnością na egzamin z matematyki przydadzą się dodatkowe przybory, takie jak linijka i cyrkiel. Trzeba również wziąć kalkulator prosty umożliwiający wykonywanie podstawowych działań.
Warto pamiętać, że na egzamin nie wolno wnosić jedzenia, napojów (oprócz butelki wody) oraz sprzętu elektronicznego (poza wspomnianym kalkulatorem). Co ważne, osoby chore mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków niezbędnych do leczenia. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, która wymaga wcześniejszego poinformowania komisji egzaminacyjnej.