Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się 7 maja o godzinie 9:00. Dostępny był on w dwóch formułach – w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów oraz Formule 2015, do której przystępowali ci, którzy zakończyli swoją edukację w latach wcześniejszych. Oba arkusze po zakończonym egzaminie zostały opublikowane na oficjalnej stronie CKE. Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się maturzyści? 

Zobacz wideo
Jak Hołownia zdawał maturę? „Znalazłem się w nieodpowiednim miejscu i czasie”

Matura 2024 z języka polskiego. Jak wyglądały tegoroczne arkusze?

Na rozwiązanie egzaminu w Formule 2023 maturzyści mieli 240 minut. Test składał się z trzech części, które rozdzielone zostały na dwa oddzielne arkusze. W pierwszej części egzaminu należało odpowiedzieć na pytania, które odnosiły się między innymi do tekstów „Zarządzanie czasem” Richarda Luecke oraz „Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?” Hanny Gadomskiej. Za te zadania maturzyści mogli otrzymać maksymalnie 10 punktów. Na tym samym arkuszu znalazła się również druga część egzaminu, która sprawdzała rozumienie takich dzieł jak: „Pieśń o Rolandzie” czy „Trenu X” Jana Kochanowskiego. Z tej części można było uzyskać maksymalnie 15 punktów. 

Na drugim arkuszu znalazła się trzecia część egzaminu, na którą składało napisanie wypracowania. Do wyboru maturzystów były dwa tematy: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?”. Za tę część można było uzyskać maksymalnie 35 punktów. Co ważne, absolwenci musieli w pracach powołać się przynajmniej na jedną wybraną lekturę obowiązkową, którą stanowił utwór epicki lub dramatyczny oraz na inny utwór literacki, a także wybrane przez siebie konteksty. Według treści zadania napisany tekst musiał mieć co najmniej 300 wyrazów. 

„Dziady” i „Potop” na maturze z języka polskiego

Osoby, które przystępowały do matury z języka polskiego w Formule 2015 na rozwiązanie egzaminu miały 170 minut. Pojedynczy arkusz składał się jedynie z dwóch części. W pierwszej z nich do zdobycia było 20 punktów. Absolwenci musieli odpowiedzieć na pytania i rozwiązać zadania, które skupiały się między innymi wokół tekstów: „Kultura – komunikowanie wartości” Grzegorza Żuka oraz „Artyści jako specyficzna grupa społeczna i zawodowa” Jarosława Działka i Moniki Murzyn-Kupisz.

Na drugą część egzaminu składało się napisanie wypracowania na jeden z wybranych tematów:

  1. Bunt czy pokora – którą postawę życiową powinien wybrać człowiek, by uczynić świat lepszym? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  2. Co sprawia, że człowiek zyskuje szacunek innych ludzi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Potopu Henryka Sienkiewicza oraz do wybranych tekstów kultury.
  3. Zinterpretuj podany utwór („Ulga na wiosnę” Urszuli Kozioł). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Ta część egzaminu była najwyżej punktowana. Maturzyści mogli zdobyć za nią aż 50 punktów. 

Harmonogram matur 2024. Kiedy wyniki egzaminów?

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tegoroczne matury potrwają od 7 do 25 maja. W trakcie sesji egzaminacyjnej absolwenci będą musieli zmierzyć się przynajmniej z sześcioma egzaminami, w tym: egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, matematyki, języka obcego nowożytnego, wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz dwóch egzaminów ustnych (z języka polskiego oraz języka obcego). Aby egzamin mógł zostać uznany za zaliczony, maturzysta powinien uzyskać z niego minimum 30 proc. Zasada ta nie dotyczy jednak egzaminu na poziomie rozszerzonym. Wyniki wszystkich egzaminów zostaną opublikowane 9 lipca 2024 roku przez CKE. Od tego dnia abiturienci będą mogli odebrać swoje świadectwa maturalne i złożyć dokumenty na wybrane przez siebie studia. 20 i 21 sierpnia odbędą się z kolei egzaminy poprawkowe. Ich wyniki zostaną podane na początku września.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version