Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tegoroczne matury potrwają od 7 maja do 25 maja. W tym czasie licealiści przystąpią do przynajmniej sześciu egzaminów: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym oraz dwóch egzaminów ustnych – języka polskiego i języka obcego. Co ważne, w 2024 roku maturzystów obowiązywać będą obniżone o około 20-25 procent wymagania egzaminacyjne, które zostały wprowadzone ze względu na częściowo zdalne nauczanie przeprowadzane wskutek pandemii koronawirusa. 

Zobacz wideo
Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

Matura z języka polskiego 2024. CKE walczy z przeciekami

Matura z języka polskiego powinna się rozpocząć we wszystkich placówkach dokładnie o tej samej godzinie, czyli 9:00. W tym roku do egzaminu przystąpi ponad 260 tys. absolwentów z liceów i techników. Arkusz będzie się składać z trzech części: testu literacko-historycznego, sprawdzianu językowego oraz wypracowania. Na rozwiązanie całości maturzyści będą mieli cztery godziny. 

Jednym z zagrożeń dla przebiegu egzaminu są przecieki. Aby je ograniczyć, dyrektorzy szkół od świtu odbierają od kurierów przesyłki z arkuszami. – Arkusze są dostarczane do szkół pomiędzy 5:30 a 8:00 i rozumiemy, że wymaga to naprawdę dużo wysiłku od dyrektorów szkół i ich zastępców. Natomiast nasze obawy, trochę na podstawie doświadczeń z lat ubiegłych, są takie, że rezygnacja z tego mogłaby oznaczać, że tej garstce dyrektorów, którzy decydowali się te arkusze wyciągać nie o 8:00 rano, a o 19:00 w dniu poprzednim, doprowadziłoby do tego, że mamy natychmiast egzamin do unieważnienia w całym kraju – wyjaśnił Marcin Smolik, dyrektor CKE. 

Harmonogram matur 2024. Kiedy kolejne egzaminy?

Poza językiem polskim maturzyści muszą przystąpić do jeszcze przynajmniej pięć egzaminów. W środę (8 maja) odbędzie się obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym. Część uczniów będzie  tego dnia zdawać także na poziomie rozszerzonym język kaszubski, łemkowski albo łacinę. Natomiast 9 maja wszyscy maturzyści podejdą do pisemnego egzaminu z języka obcego nowożytnego. Do wyboru jest język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski albo włoski. Z kolei 17 maja część absolwentów podejdzie do egzaminu z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. Poza tym maturzyści muszą podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym: 

  • 10 maja – WOS, język niemiecki,
  • 13 maja – język angielski, filozofia,
  • 14 maja – biologia, język rosyjski,
  • 15 maja – matematyka, język francuski,
  • 16 maja – chemia, historia muzyki,
  • 17 maja – geografia,
  • 20 maja – język polski, język mniejszości narodowych, 
  • 21 maja – historia, język hiszpański,
  • 22 maja – informatyka, historia sztuki,
  • 23 maja – fizyka, język włoski,
  • 24 maja – matematyka, historia, geografia, biologia, chemia i fizyka w języku obcym dla szkół lub oddziałów dwujęzycznych.

Maturzyści muszą podejść jeszcze do egzaminów ustnych: z języka polskiego oraz języka obcego. Odbędą się one w dniach 11-16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz w dniach 20-25 maja. Dokładne terminy tych egzaminów ustalają szkoły. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version