„The Washington Post” przypomina, że Rosja regularnie obiera za cel ukraińską sieć energetyczną, a Ukraina atakowała dronami rosyjskie zakłady naftowe. Cytowany przez dziennik dyplomata poinformował, że Katar od dwóch miesięcy prowadzi rozmowy z Kijowem i Moskwą w tej sprawie. Z jego informacji wynika, że obie strony zgodziły się na szczyt w Doha, a do ustalenia pozostały jedynie drobne szczegóły.

Atak Ukrainy na obwód kurski. Rosja przerywa negocjacje

Rozmowy, podczas których Katarczycy występowali w roli mediatorów i spotykali się oddzielnie z delegacją ukraińską i rosyjską, zostały jednak przerwane przez niespodziewaną inwazję Ukrainy na zachodni obwód kurski w Rosji w zeszłym tygodniu.

Według dyplomaty rosyjscy urzędnicy po ataku przełożyli spotkanie z Katarem. Delegacja moskiewska określiła sytuację jako „eskalację” – oznajmił dyplomata, dodając, że Kijów nie ostrzegł Doha o planowaniu ofensywy na terytorium Rosji. 

Moskwa jednak nie odwołała całkowicie negocjacji. „Powiedzieli: dajcie nam czas” – dodał urzędnik. W tej sytuacji Ukraina i tak chciała wysłać swoją delegację do Doha, Katar odmówił, gdyż uznał, że jednostronne spotkanie nie będzie korzystne.

Kancelaria Prezydenta Ukrainy poinformowała „Washington Post”, że szczyt w Doha został przełożony „ze względu na sytuację na Bliskim Wschodzie„, ale odbędzie się on w formie wideokonferencji 22 sierpnia. Następnie Kijów ma skonsultować się ze swoimi partnerami w sprawie wdrożenia tego, co zostało omówione.

Kreml nie odpowiedział na prośby o komentarz, a Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie. 

Negocjacje w Katarze. Postęp w drodze do pokoju?

Źródła „The Washington Post” twierdzą, że niektórzy negocjatorzy mieli nadzieję, iż uda im się doprowadzić nawet do kompleksowego porozumienia kończącego wojnę. 

„Gotowość do podjęcia rozmów sygnalizowała pewien postęp obu krajów, przynajmniej przy ograniczonym zawieszeniu broni” – ocenia dziennik. Przypomniano, że Rosja i Ukraina nie spotykała się w celu bezpośrednich rozmów od pierwszych miesięcy wojny, kiedy delegacje obu stron prowadziły negocjacje zakończone niepowodzeniem. Później obie strony zgodziły się później na porozumienie zbożowe, jednak po kilku miesiącach Moskwa się z niego wycofała. 

Źródło: Unian,”The Washington Post”

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version