Każdy z nas jest inny. Mamy różne cele, mierzymy się z różnymi problemami. Jednak jest coś, co bez wątpienia nas łączy: chcemy być szczęśliwi i zdrowi. Często życzymy tego zarówno sobie, jak i swoim bliskim. I – niestety – często pozostawiamy to w sferze życzeń.

Wydaje nam się, że nie mamy wpływu na to, co nas spotyka. Mówimy, że przypadki chodzą po ludziach, a choroby po prostu się zdarzają. Nie chodzimy do lekarzy z obawy, że coś znajdą. Czy widzisz w tym opisie siebie? Czas na zmianę! To prawda, że nie możemy mieć wszystkiego pod kontrolą. Możemy jednak poprawić swoje samopoczucie i zmniejszyć ryzyko wielu chorób. Wystarczy wziąć na warsztat swoje nawyki.

Jajecznica z kiełbaską na śniadanie, stek z frytkami na obiad, kanapka z szynką i majonezem na kolację. Do tego kilka kaw i słodzone napoje. Brzmi jak menu prawdziwego mężczyzny? Raczej jak poważne ryzyko chorób serca, brak energii i nadwaga.

Zastanów się, jaką część Twojego jadłospisu stanowią tłuste potrawy, bazujące na produktach pochodzenia zwierzęcego i fast-foody. Jak często jesz owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, ryby?

Postaraj się, by większość Twojego jedzenia była nieprzetworzona. Stawiaj na odżywcze dania, które dostarczą Ci nie tylko energii, ale również niezbędnych witamin i mikroelementów. Nie musisz rezygnować z mięsa – zwłaszcza jeżeli je lubisz – jednak pozostań przy rozsądnych ilościach i dobrej jakości. Unikaj przetworzonej wieprzowiny (wędliny, kiełbasy, parówki itd.) i nadmiaru wołowiny. 1-2 w tygodniu wystarczy. Dorzuć na swój talerz solidną porcję warzyw, strączków, orzechów. I koniecznie pamiętaj o nawodnieniu!

Twoje ciało nie zostało zaprojektowane do ciągłego siedzenia – przy komputerze, na kanapie, za kierownicą… Aby zachować zdrowie, musi się ruszać! Absolutnie nie musisz jednak zapisywać się na crossfit ani zarzynać się podczas intensywnych treningów. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu poruszasz się w taki sposób, jaki lubisz.

Spacery, pływanie, jazda na rowerze – każda aktywność, która sprawia Ci przyjemność, będzie w sam raz. Ważne, by towarzyszyła Ci regularnie. Łatwo jest kupić karnet na siłownię, wybrać się na modny trening, uznać, że to nie dla Ciebie i… odpuścić. Być może, zamiast celować w sześciopak, po prostu się rusz.

Jeżeli czekasz na znak, by pożegnać się z paleniem, oto on: czas rzucić! Prawdopodobnie nie potrzebujesz informacji o tym, jak nałóg wpływa na Twoje zdrowie – ryzyko nowotworów, chorób serca, układu oddechowego – to wszystko jasne.

Zwykle odsuwamy od siebie myśli o długofalowych konsekwencjach palenia. Tymczasem problem jest jak najbardziej realny. Palenie wpływa na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne każdego dnia. Pogarsza kondycję, negatywnie wpływa na jakość snu i odporność.

Jaki masz stosunek do własnych emocji? Czy rozpoznajesz, co czujesz i uważasz to za istotne? Częściej wyrażasz swoje emocje czy tłumisz je w sobie?

Niestety, na skutek dorastania w kulturze toksycznej męskości, wcześnie nabieramy przekonania, że przeżywanie emocji jest oznaką słabości. Czymś zarezerwowanym dla kobiet i dzieci. Mężczyźni powinni kierować się chłodną logiką. Stop! To wszystko kłamstwa. Emocje to integralna część Ciebie – aby rozwijać się jako człowiek, nie możesz jej odrzucać.

Rozpoznawanie i wyrażanie własnych uczuć to podstawa, na której opiera się inteligencja emocjonalna – niezbędna dla nawiązywania zdrowych i satysfakcjonujących relacji. To także jedno z najważniejszych narzędzi w profilaktyce depresji, lęków, uzależnień i innych zaburzeń, które wpływają nie tylko na Twój nastrój, ale na cały organizm, prowadząc do poważnych, zagrażających życiu chorób.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w pracy ze swoimi uczuciami, bez wahania skontaktuj się ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą.

Nie czekaj na powód, by wykonać podstawowe badania. Tym bardziej nie odkładaj na później wizyty, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi! Często wstydzimy się lub ignorujemy objawy – zwłaszcza kiedy wiążą się one z najbardziej intymnymi aspektami życia. Zaburzenia erekcji, spadek libido, zmiany obserwowane w okolicy penisa lub jąder – chcielibyśmy je przemilczeć i czekać na cudowne uzdrowienie. Niestety, zamiast niego możesz spodziewać się postępującego obniżenia satysfakcji z życia i zaostrzenia problemu. Ryzykujesz swoim zdrowiem, a czasem również życiem.

Jeżeli doświadczasz niepokojących objawów natury seksualnej, w pierwszym kroku możesz wykonać bezpłatny test ADAM na stronie meskaklinika.pl – kwestionariusz, który pozwoli ocenić Twój stan zdrowia pod kątem niedoboru męskich hormonów płciowych. To właśnie androgeny, na czele z testosteronem, odpowiadają bowiem za Twoją sprawność seksualną, nastrój i wiele innych aspektów życia.

Bez względu na wynik testu, zachęcamy Cię do konsultacji z lekarzem i wykonania badań diagnostycznych, rekomendowanych dla Twojego wieku i stylu życia. Pamiętaj, że większość chorób – zwłaszcza wykrytych na wczesnym etapie – można skutecznie leczyć. Czasem zaledwie kilka tygodni terapii wystarczy, by przywrócić dobre samopoczucie i sprawność.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version