Na niebie nad Ukrainą unoszą się setki małych dronów amerykańskich firm. Są wśród nich te produkcji firmy Skydio Inc. z Doliny Krzemowej.
Firma przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy setki swoich najlepszych urządzeń. Miały one w znaczny sposób pomóc w walce z rosyjskimi najeźdźcami. Okazało się jednak, że drony nie sprawdziły się na placu boju.
Według „The Wall Street Journal” większość dronów Skydio zaginęło w wyniku rosyjskiej wojny elektronicznej. W publikacji dodano, że to zła wiadomość także dla Pentagonu, który sam oczekuje dostaw tysięcy małych dronów od rodzimych firm.
„WSJ” cytuje dyrektorów firm produkcyjnych, wojskowych, a także ukraińskich i amerykańskich urzędników państwowych. – Drony są drogie, wadliwe i trudne w naprawie – oceniono. Sam prezes Skydio Adam Bry miał przyznać, że jego urządzenia okazały się w Ukrainie bezużyteczne.
Wojna w Ukrainie. Kijów wrócił do sprzętu z Chin
W publikacji zauważono, że amerykańskie drony są „zbyt delikatne” i nie są w stanie pokonać rosyjskich technologii zakłócania GPS. Bywało, że nie mogły wystartować, dokończyć misji lub wrócić do operatora. Ponadto nie były w stanie latać na deklarowane odległości ani przenosić znacznego ładunku.
Z powodu braku innych rozwiązań Ukraina zwróciła się w stronę tańszych, chińskich produktów, aby uzupełnić swój arsenał dronów. Wojsko korzysta głównie ze sprzętu firmy SZ DJI Technology.
Kijów korzystał z usług DJI w czasie, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na pełną skalę. Wkrótce jednak urzędnicy wezwali do ograniczenia ich stosowania z obawy, że usterki techniczne mogły być zamierzone. Zaapelowano wówczas, by zamiast urządzeń chińskich, nabywać te amerykańskie.
Ponadto, jak pisze „WSJ”, Ukraina rozwinęła swój własny przemysł dronów, wykorzystując komponenty z Chin. Ukraińskie fabryki produkują setki tysięcy małych, tanich dronów, które mogą przenosić materiały wybuchowe.
„Kijów produkuje także większe drony, które mogą uderzać w głąb terytorium Rosji i atakować statki na Morzu Czarnym” – informuje „WSJ”.
Jak zauważono, Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują miesięcznie około 10 tys. dronów. Nie byłyby w stanie tego zrobić, gdyby były zmuszone do zakupu drogich, amerykańskich i – jak się okazało – nieskutecznych urządzeń.
Ukraina: Pat w sprawie pomocy z USA
Amerykański Senat przyjął w lutym opiewający na 95 mld dolarów pakiet wydatków na pomoc Ukrainie, Izraelowi i państwom Indo-Pacyfiku, ale nie został on uchwalony przez Izbę Reprezentantów.
Biały Dom od miesięcy forsuje projekt ustawy o pomocy dla Kijowa, ale republikanie są coraz mniej zainteresowani udzielaniem wsparcia, a ostatnio – pod wpływem byłego prezydenta Donalda Trumpa – chcą przekształcenia pomocy finansowej w pożyczki.
Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Michael Johnson nie chciał jak dotąd poddać pod głosowanie tej kluczowej dla Kijowa ustawy.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!