W środę ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały o użyciu przez Rosję międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM). Z początkowych ustaleń Ukraińskiej Prawdy wynika, że prawdopodobnie była to rakieta RS-26 Rubież. Następnie rosyjski dyktator Władimir Putin oświadczył, ze była to nowoczesna rakieta Oresznik.
Pocisk miał zostać wystrzelony z rosyjskiego obwodu astrachańskiego i – jak ustaliła agencja AFP – nie przenosił ładunku nuklearnego. To pierwszy przypadek użycia przez Moskwę takiej broni od ponad 1000 dni wojny.
Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny. Nowe szczegóły
Następnego dnia amerykańska telewizja CNN opublikowała zdjęcia, na których rzekomo widać odłamki wraku rakiety. Zdjęcia miały zostać pozyskane u źródła w ukraińskich służbach bezpieczeństwa. Odłamki uchwycone na zdjęciach „niekoniecznie należą do tego samego pocisku” – oceniło źródło redakcji.
Co ciekawe, w miejscu upadku pocisku, który Władimir Putin nazwał „najnowszym osiągnięciem rosyjskiego przemysłu obronnego”, znaleziono również elementy wyprodukowane dla pocisku „Buława”. Rzecz w tym, że masowa produkcja tego pocisku trwała od końca 2000 roku. – Może to oznaczać, że rakieta użyta w czwartek przez rosyjską armię może nie być tak nowoczesna, jak stwierdził Putin w swoim wideo-przemówieniu – ustalili analitycy poproszeni o komentarz przez CNN.
Wojna w Ukrainie. Rosja nowelizuje doktrynę nuklearną
Przypomnijmy: we wtorek Władimir Putin zatwierdził nowelizację rosyjskiej doktryny nuklearnej, która przewiduje, że podstawą użycia przez Moskwę broni jądrowej byłoby „krytyczne zagrożenie” suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji lub udostępnienie „terytorium i zasobów” do agresji na Rosję.
Była to odpowiedź na niepotwierdzone dotąd oficjalnie informacje o udzieleniu przez administrację USA pozwolenia Ukrainie na wykorzystywanie broni amerykańskiej do rażenia celów w głębi Rosji. We wtorek Ukraina i Rosja poinformowały, że Kijów użył amerykańskich rakiet ATACMS do uderzenia w rosyjski skład amunicji w obwodzie briańskim, ok. 130 km od granicy z Ukrainą. Pojawiły się także informacje, że Ukraina po raz pierwszy ostrzelała cele w Rosji brytyjskimi pociskami dalszego zasięgu Storm Shadow.
Źródło: CNN, Ukraińska Prawda, X.com/Mark Krutov