Marelene Englehorn to potomkini Friedricha Engelhorna, założyciela giganta z branży chemiczno-farmaceutycznej BASF. We wrześniu 2022 r. zmarła jej babcia – Traudl Engelhorn-Vechiatto, której majątek szacowano na 3,8 miliarda euro.
Marlene odziedziczyła 25 mln euro, od których nie musiała nawet zapłacić podatku, ponieważ Austria zlikwidowała to obciążenie w 2008 roku.
– Odziedziczyłam fortunę, a tym samym władzę, nie robiąc nic w tym kierunku – powiedziała Marlene Engelhorn. 31-latka jeszcze przed odziedziczeniem fortuny zapowiadała, że zamierza rozdać większość spadku.
– Jeśli politycy nie wykonują swojej pracy i nie dokonują redystrybucji, ja muszę sama podzielić się moim bogactwem – dodała.
Austriacka milionerka chce rozdać majątek. Powołuje Radę Dobrej Redystrybucji
Teraz milionerka ogłosiła, jak zamierza pozbyć się pieniędzy. Chce w tym celu powołać Dobrą Radę Redystrybucji. W środę do skrzynek pocztowych losowo wybranych 10 000 osób w Austrii zaczęto dostarczać zaproszenia do wzięcia udziału w inicjatywie. Wśród chętnych, którzy otrzymają zaproszenie, wylosowane zostanie 50 osób i 15 rezerwowych.
Christoph Hofinger, dyrektor zarządzający Foresight Institute, które wspiera inicjatywę, powiedział, że rada będzie składać się z osób „ze wszystkich grup wiekowych, klas społecznych i środowisk„.
Wybrańcy zostaną poproszeni o wzięcie udziału w serii spotkań w Salzburgu z przedstawicielami świata naukowego i organizacji pozarządowych. Milionerka pokryje koszty podróży, a za uczestnictwo w każdym spotkaniu w Salzburgu członkowie Rady otrzymają po 1200 euro wynagrodzenia.
Rada Dobrej Redystrybucji zostanie poproszona o zgłoszenie pomysłów, które pomogą znaleźć rozwiązania w interesie całego społeczeństwo.
– Nie mam prawa weta. Oddaję moją fortunę do dyspozycji tych 50 osób i pokładam w nich zaufanie – powiedziała Marlene Engelhorn.
Rada będzie musiała wybrać pomysł, który zyska „szerokie poparcie”. W przeciwnym razie fortuna zostanie przy milionerce. BBC zauważyło, że nie jest pewne, jaką część fortuny oddaje dziedziczka. W 2021 roku powiedziała, że chce rozdać co najmniej 90 proc. Jej przedstawiciele przyznają, że zachowa odpowiedni bufor finansowy.