Aleksander Miszalski powiedział w rozmowie z RMF FM, że Łukasz Gibała, jego kontrkandydat w wyścigu po fotel prezydenta Krakowa, nie dzwonił z gratulacjami. – Mam nieodczytanych jakieś 800 SMS-ów, więc jeszcze nie wiem, czy tam nie ma gratulacji – powiedział. Pytany, jakie pierwsze decyzje podejmie, odpowiedział, że na razie „trudno stwierdzić”.
Metro w Krakowie? Aleksander Miszalski: Pierwsza linia w ciągu 7-8 lat
– Pierwszymi decyzjami musi być przeprowadzenie audytu i bardzo, bardzo wiele rozmów wewnątrz urzędu, żeby te decyzje były mądre. Można podjąć szybkie decyzje, no ale co z tego, jak będą nietrafne. Więc mi jest daleko do jakichś takich działań populistycznych – mówił Miszalski.
Zwycięzca w wyborach na prezydenta Krakowa zapowiedział, że „sprzeda lexusa”. Chodzi o auto, z którego korzystał urzędujący jeszcze prezydent Jacek Majchrowski. – To już zapowiedziałem. Nie będę jeździć lexusem. Na co dzień jeżdżę rowerem. To taka symboliczna decyzja – mówił. Miszalski zapowiedział, że w trakcie kadencji będzie rozbudowywał sieć dróg rowerowych. Jednocześnie przekazał, że nie ma zamiaru większego ograniczania wjazdu dla samochodów do centrum Krakowa.
– To nie jest dobra droga. Trzeba dawać alternatywę, trzeba rozbudować efektywny system transportu – metro, to jeszcze melodia przyszłości, bo chwilowo czekamy; szybka kolej aglomeracyjna, tramwaje, parkingi park and ride na obrzeżach. Wtedy ludzie sami będą korzystać z transportu publicznego – mówił. Jak powiedział, pierwsza linia metra w Krakowie może powstać w ciągu 7-8 lat. – Rozmawiałem ze specjalistami i taki harmonogram wyznaczyliśmy. Oczywiście, że są różne zabytki w Krakowie, ale metro się kopie trochę głębiej. Też nie metodą odkrywkową. więc zakładam, że ci specjaliści, którzy w tym zakresie doradzali, to wiedzieli, co mówią – mówił.
Wybory na prezydenta Krakowa
Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa zdobył ponad 51 procent głosów i zostanie prezydentem miasta. Miszalski zostanie zaprzysiężony 7 maja. Otrzymał 133 703 głosy, na jego kontrkandydata Łukasza Gibałę zagłosowało 128 269 osób. Zdecydowały głosy 5 434 mieszkańców Krakowa. Koalicja Obywatelska w Krakowie dominuje również radę miasta. KO uzyskała 24 mandaty, co daje zdecydowaną przewagę nad klubem radnych PiS (12) i klubem Kraków dla Mieszkańców £ukasza Giba³y (7).