Zasady przyznawania rent specjalnych regulują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Premier taką rentę może przyznać w sytuacji, gdy danej osobie nie przysługuje emerytura lub renta z innego tytułu. Jak informuje „Fakt”, były premier Mateusz Morawiecki przyznał w 2020 roku 19 rent specjalnych, rok później 150 takich świadczeń, a w 2022 roku 175 rent.
W 2023 roku padł rekord. W ostatnim roku swojego urzędowania Morawiecki przyznał niemal 5 tysięcy rent specjalnych. Jak podkreśla „Fakt”, takie dane znalazły się informacji przygotowanej przez Kancelarię Premiera, która właśnie wpłynęła do Sejmu. Najwięcej rent, dokładnie 4 803, przyznano Członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Otrzymali oni dożytownie świadczenia w wysokości 1,5 tys. zł. Najwyższe wypłacane świadczenie wynosi 6 tys. zł miesięcznie brutto.
Komu Morawiecki przyznał renty specjalne?
„Fakt” cytuje również pismo od „współpracowników byłego szefa rządu”, w którym podkreślono, że Morawiecki „zdecydował o przyznaniu rent dla wszystkich żyjących kombatantów”. „Prawie wszyscy z tych zasłużonych ludzi, to dziś osoby mające ponad 90 lat. Są to bohaterowie walczący z bronią w ręku w czasie II wojny światowej ze wszystkich formacji zbrojnych podziemnej Polski” – czytamy dalej.
To jednak nie wszystko. Jak ustalił dziennik, 11 świadczeń otrzymali „zasłużeni działacze opozycji antykomunistycznej” oraz „osoby represjonowane z powodów politycznych”, kolejne 7 świadczeń (które przyznano okresowo) trafiło do członków ich rodzin „znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej”. 18 świadczeń były premier przyznał „z tytułu zasług w różnych dziedzinach aktywności publicznej”, następne 17 rent (również okresowo) – współmałżonkom i dzieciom górników, którzy zginęli w katastrofach górniczych.