Szczegółowy wykaz dotacji ukazał się w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej. „Podaje się do publicznej wiadomości wykaz jednostek, którym przyznano w 2023 r. dotacje podmiotowe oraz kwoty tych dotacji oraz wykaz jednostek, którym przyznano w 2023 r. dotacje celowe oraz kwoty tych dotacji” – napisano w obwieszczeniu podpisanym przez wiceministra obrony narodowej Cezarego Tomczyka.
Ujawniono, na co szły pieniądze z MON. Na to poszły miliony złotych
Zgodnie z opublikowanym dokumentem całkowita kwota dotacji wyniosła ponad 1,7 mld złotych. Najwięcej pieniêdzy przekazano wojskowym uczelniom. Ponad 560 mln złotych wpłynęło na konto Wojskowej akademii Technicznej w Warszawie. Z kolei Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu otrzymała ponad 340 mln złotych. Ogromne kwoty zostały przekazane również w ramach dotacji celowych. Ponad 650 mln złotych otrzymał Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie. Z kolei Zakłady Mesko, w ramach których działa między innymi przynosząca straty fabryka prochu w Pionkach, otrzymały ponad 44 mln złotych. Co ważne wspomniana fabryka prochu od kilku lat jest w fazie przebudowy. Według planów ma być gotowa w drugiej połowie 2024 roku. Inwestycja ta pochłonęła dotychczas ponad 460 mln złotych.
To jednak nie konic listy. Wśród dotacji celowych znalazło się także 4,8 mln dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”, która przez wielu uznawana jest za kolejną ogromną porażkę rz±du PiS. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli stocznia ta od samego początku nie posiadała możliwości technicznych niezbędnych do realizacji projektów poprzedniego rządu.
Dotacje MON wspomogły ojca Rydzyka, parafie i koła gospodyń wiejskich
Co interesujące, pieniędzy od Ministerstwa Obrony Narodowej nie zabrakło również dla Fundacji Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka. Ta otrzymała od rządu 99 tys. złotych dofinansowania. Z kolei na konto Fundacji Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w której wiceprezesem jest Adam Borowski, trafiło 60 tys. złotych. To, co równie ciekawe to setki tysięcy złotych, które otrzymało kilkadziesiąt gmin. Co ważne, najwyższe dofinansowania otrzymały: Częstochowa (506 tys. złotych), Bogatynia (300 tys. złotych) oraz Legionowo (300 tys. złotych). Ta ostatnia jest rodzinną miejscowością ministra Błaszczaka.
Wśród beneficjentów nie zabrakło także rzymskokatolickich parafii. Pięć z nich otrzymało dotacje na łączną kwotę około 130 tys. złotych. Kolejne pieniądze – 120 tys. złotych – trafiły do sześciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Oprócz tego dotacje w wysokości 22,7 tys. złotych otrzymało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich we Włodawie. Pieniądze trafiły również do Koła Gospodyń Wiejskich „Fajne Babki” w Józefowie i Dziewierzewie.