Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą nagonką na wilki, która ma miejsce w ostatnich tygodniach” – poinformował GDOŚ w oświadczeniu.

„Wynikają one z braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia jego roli w przyrodzie” – oceania GDOŚ i apeluje o zwiększenie świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków.

Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody

Kto straszy wilkiem i jaki ma w tym cel?

Niepotrzebne straszenie ludzi może przynieść więcej szkody niż pożytku, szczególnie w przypadku wilków, które stanowią integralną część ekosystemu leśnego. To właśnie one utrzymują różnorodność biologiczną w lasach, o czym często zapominamy.

W sieci od lat pojawiają się artykuły traktujące o tym, że zwierzęta atakują bydło albo ludzi. To prawda, że dochodzi do takich spotkań, ale znaczna część przypadków jest wyolbrzymiana.

Tak było niedawno w odniesieniu do rzekomego ataku wilka na człowieka na Podkarpaciu. „Uwaga! Kolejny potwierdzony atak wilka na człowieka” – grzmiał w marcu Instytut Analiz Środowiskowych.

Przyrodnicy i ekolodzy skrytykowali ten wpis. Jak twierdzą, za szerzenie paniki mogą odpowiadać środowiska łowieckie, którym zależy na przywróceniu polowań na wilki w Polsce.

Zanim wszczęty zostanie alarm o zagrożeniu dla ludzi i popłyną wnioski o odstrzały, dobrze jest zapoznać się z prawdziwymi powodami, dla których wilki pojawiają się w pobliżu ludzkich osad

„Takie sytuacje niosą potencjał zagrożenia również dla ludzi. Powinniśmy to wszystko śledzić i w razie potrzeb reagować, powinniśmy edukować lokalne społeczności (…) Pokojowa koegzystencja wilków i ludzi jest możliwa i przynosi duże korzyści dla ekosystemu, lecz wymaga racjonalnego i merytorycznego podejścia” – komentował niedawno sprawę w mediach społecznościowych Michał Żmihorski, dyrektor IBS PAN w Białowieży.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podkreśla, że wszelkie aktywności, które działają na szkodę wilków, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska.

Jednocześnie GDOŚ przypomina, że wilki nigdy nie atakują człowieka jako pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.

W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.

W przypadku realnego zagrożenia Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać zezwolenie na zabicie zwierzęcia.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version