Nagrodę imienia zmarłego prezydenta przyznano po raz trzeci. Laur jest „upamiętnieniem jego osoby, a także wartości, które wyznawał” – czytamy na stronie internetowej miasta Gdańsk. Stowarzyszenie na rzecz Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovići działa na terenie Bośni i Hercegowiny. Organizacja powstała w 1996 roku, skupiając się na pomocy uchodźcom w wymiarze lokalnym i międzynarodowym oraz pomocy prześladowanym.
Nominowanych mogły zgłaszać: grupy posłów Parlamentu Europejskiego, członkowie Komitetu Regionów, miasta należące do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia, organizacji międzynarodowe, rady miejskie lub regionalne.
Laureatką pierwszej edycji została burmistrz Kolonii Henriette Reker. „Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii” – podaje oficjalny portal. Nagroda za 2022 roku trafiła do Michałowa. Społeczność tej podlaskiej gminy zaangażowała się w pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.
Śmierć Pawła Adamowicza
Włodarz Gdańska zmarł 14 stycznia 2019 roku w w wyniku ataku nożownika dzień wcześniej. Adamowicz brał udział w gdańskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Polityk wygłosił przemówienie na Targu Węglowym. Chwilę później, o godz. 20, został trzykrotnie ugodzony nożem przez recydywistę Stefana W. Atak spowodował rozległe obrażenia wewnętrzne prezydenta Adamowicza, co doprowadziło do śmierci.
17 stycznia trumna z ciałem zmarłego została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie w ciągu doby przybyło ok. 53 tys. mieszkańców Gdańska. Dzień później odbyła się msza żałobna, a następnie pogrzeb. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Polsat News zaprasza na sobotnie wieczorne wydanie specjalne programu „Debata Tygodnia” nadawanego z Gdańska w rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. Transmisja od godziny 19:15.