Praca i obowiązki rodzinne mogą utrudniać codzienne treningi w ciągu tygodnia. Zamiast tego, wiele osób decyduje się na wciśnięcie swojej tygodniowej aktywności w jedną lub dwie długie sesje w weekend. Ale czy taki harmonogram ćwiczeń jest dla nas równie dobry, jak codzienny trening?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dorosłym co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia są nie tylko pomocne w odchudzaniu, ale także korzystnie wpływają na nasze serce i zdrowie psychiczne.
Co zrobić, jeśli nie możemy sobie na to pozwolić?
„Weekendowi wojownicy”
W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Obesity, naukowcy z Chin wyodrębnili dane od ponad 9,6 tys. uczestników National Health and Nutrition Examination Survey, aby ocenić, czy weekendowi wojownicy mogą schudnąć równie skutecznie, jak ci, którzy przestrzegają bardziej regularnej rutyny ćwiczeń. Próba obejmowała osoby dorosłe w wieku od 20 do 59 lat w latach 2011-2018.
W porównaniu z nieaktywnymi uczestnikami, zarówno weekendowi wojownicy, jak i regularnie ćwiczący mieli niższe poziomy tłuszczu brzusznego, obwodu talii i masy tłuszczowej całego ciała.
— Ludzie starają się nadrobić zaległości w swoim planie ćwiczeń, ale mają mniej wolnego czasu, aby chodzić np. na siłownię — powiedział w oświadczeniu Lihua Zhang, naukowiec zajmujący się opieką zdrowotną w Chińskiej Akademii Nauk Medycznych i Peking Union Medical College w Pekinie w Chinach. — Nasze badanie może zaoferować im alternatywnę, aby utrzymać formę — dodał.
Oprócz długich weekendowych ćwiczeń na siłowni Zhang zaleca wspinaczkę, piesze wędrówki, jazdę na rowerze i bieganie. — Wzorzec weekendowego wojownika warto promować u osób, które nie są w stanie sprostać zalecanej częstotliwości w aktualnych wytycznych — powiedział Zhang.
Jak często ćwiczyć?
Komentując badanie, Beverly Tchang — adiunkt medycyny klinicznej w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku — powiedziała, że wyniki potwierdzają przekonanie, że każda aktywność jest lepsza niż jej brak.
— Warto zauważyć, że treningi weekendowych wojowników miały większą intensywność i dłuższy czas trwania, a większa intensywność i dłuższy czas trwania korelowały z jeszcze niższym poziomem tłuszczu w jamie brzusznej — mówi.
— Głównym wnioskiem jest jednak to, że ludzie powinni być aktywni w dowolny sposób, który pasuje do ich stylu życia.
Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.