Nadchodząca Wielkanoc i nieuniknione świąteczne porządki, to dobry pretekst do zakupu automatycznego robota sprzątającego. Jego zalety docenimy jednak również na co dzień – taki robot odkurzy dywany i umyje za nas podłogi, a dzięki specjalnym algorytmom nawigacyjnym dotrze w każdy zakamarek. W tym zestawieniu przyglądamy się modelom z wyższej półki cenowej, wyposażonym w najbardziej nowatorskie funkcje. Posiadają specjalne czujniki i zabezpieczenia, procesory ze sztuczną inteligencją oraz stacje dokujące, w których naładują się, opróżnią zbiorniki i dodatkowo same się wyczyszczą.
W tekście i na zdjęciach umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Robot sprzątający Philips Aqua 3000 XU3100/01
Inteligentny robot sprzątający, który odkurza i mopuje podłogi. Philips Aqua 3000 XU3100/01 cechuje się się dużą siłą ssania (4000 Pa), niskim profilem, który pozwala mu wcisnąć się pod meble oraz specjalnym programem Carpet Boost, automatycznie dostosowującym moc odkurzacza do grubości dywanu. Urządzenie wyposażono także w mocną baterię pozwalającą na nieprzerwane sprzątanie nawet przez 200 minut, a po tym czasie robot automatycznie powróci do swojej stacji dokującej, aby naładować akumulator. Warto wyróżnić także bardzo cichą pracę sprzętu, szeroki pakiet dodatkowych nasadek dołączonych do zestawu, a także możliwość zdalnej obsługi przez aplikację na smartfony.
Robot sprzątający iRobot Roomba Combo 10 Max
W tego typu zestawieniu nie mogło zabraknąć popularnej Roomby marki iRobot. Model Combo 10 Max nie tylko odkurza i mopuje podłogi, ale też sam automatycznie wyczyści swoją szczotkę, uzupełni płyn, opróżni zbiornik na brud, a także naładuje się w stacji dokującej. Moduł mopujący posiada dodatkowo technologię aktywnego szorowania SmartScrub do najtrudniejszych zabrudzeń, a w przypadku najechania na dywan automatycznie podnosi się, aby nie zamoczyć jego materiału. Robot dokładnie rozpoznaje i omija przeszkody dzięki bazie ponad 80 typów obiektów, zwalnia przed meblami, aby ich nie uszkodzić, współpracuje też z aplikacją na smartfony, a cały jego cyfrowy system odporny jest na cyberzagrożenia. Na jednym ładowaniu Combo 10 Max może zaś pracować nieprzerwanie przez dwie godziny.
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra Complete
Bardzo wydajny, nowoczesny robot sprzątający ze specjalnym systemem Vormax, który zapewnia moc ssania na poziomie aż 12 tys. Pa i umożliwia jej czterostopniową regulację. Dreame X40 Ultra Complete dokładnie odkurza i myje podłogi, rozpoznaje też typ podłoża, przez co nie zamoczy dywanów, a dzięki wysuwanym szczotkom i padom mopującym wyczyści dodatkowo różne zakamarki i ciasne przestrzenie wzdłuż ścian. Warto wspomnieć jeszcze o technologii OmniDirt, która dzięki pięciokanałowemu systemowi wykrywania stopnia zabrudzenia wody i kamerze RGB, inteligentnie dostosowuje siłę czyszczenia do każdego zabrudzenia. Stacja dokująca zaś nie tylko naładuje robota, ale też wyczyści i wysuszy pady mopujące, a także posiada antybakteryjny zbiornik na kurz z aktywnym węglem, który zabija bakterie i nie wydziela przykrych zapachów. Robot reaguje na komendy głosowe i polecenia z aplikacji na smartfony, posiada rozbudowany system nawigacji oraz wykrywania przeszkód, a na jednym ładowaniu może pracować przez 260 minut.
Robot sprzątający Ecovacs Deebot X8 Omni
Ecovacs Deebot X8 Omni to stosunkowo nowy robot sprzątający na naszym rynku. Oferuje potężną moc ssania na poziomie 18 tys. Pa, mopuje podłogi, a także dotrze w każdy zakamarek i wyczyści każdą krawędź dzięki systemowi Ozmo Roller oraz technologii TrueEdge 2.0. Inteligentna technologia AIVI 3.0, pozwala mu z kolei precyzyjnie wytyczać trasę sprzątania, rozpoznawać dywany i przełączać się z mopowania na odkurzanie, a także omijać wszelkie przeszkody. Robot sam też wykryje zabrudzenia na podłodze, przez co nie ominie żadnej plamy. Warto wspomnieć jeszcze o długim czasie pracy na jednym ładowaniu (do 180 minut), a także rozbudowanej stacji dokującej, gdzie znajdziemy zbiorniki na brudną oraz czystą wodę, a także system sterylizacji i suszenia padów mopujących. Nie zabrakło też obsługi komend głosowych i zdalnego sterowania za pomocą aplikacji na smartfony.
Robot sprzątający Dyson 360 Vis Nav
Dyson przyzwyczaił nas już do produkowania wysokiej jakości sprzętów AGD i nie inaczej jest w przypadku robota sprzątającego tej marki. 360 Vis Nav cechuje się nowoczesnym, oryginalnym designem, a przede wszystkim jest bardzo wydajny – według producenta, posiada największą moc ssania na rynku. Zastosowane w jego szczotce statyczne włókna węglowe są w stanie wymieść kurz i drobiny z każdej szczeliny, robot potrafi też wykrywać mikroskopijne cząsteczki brudu i usuwać je, automatycznie zwiększając swoją moc. W aplikacji na smartfony możemy zaś wybrać jeden z kilku dostępnych trybów pracy sprzętu. W poruszaniu się robotowi pomaga zaawansowany system wizyjny 360 stopni oraz 26 czujników, które mapują otoczenie i pozwalają unikać przeszkód, a specjalne zawieszenie Dual-Link zapobiega zablokowaniu się sprzętu np. na progach czy listwach. Nieco większy mógłby być jednak czas pracy na jednym ładowaniu, to bowiem zaledwie 50 minut.
Robot sprzątający Samsung Bespoke Jet Bot Combo AI Steam
Samsung Bespoke Jet Bot Combo AI Steam do poruszania się po domu korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji, które pozwalają mu dokładnie rozpoznawać meble i różne obiekty na swojej drodze. Przykładowo, robot jest w stanie odróżnić dywan od leżącego na podłodze kabla, rozpoznaje także rodzaje i stopnie zabrudzenia, dostosowując do nich swoją moc. Chroni też dywany oraz wykładziny przed zamoczeniem i zabrudzeniem, a po skończonym procesie odkurzania dodatkowo jeszcze umyje podłogi. Posiadacze zwierząt domowych z pewnością docenią także funkcję usuwania włosów oraz sierści, wraz z systemem zapobiegającym wplątywaniu się ich w szczotkę. Robot posiada również nowoczesny czujnik dToF LiDAR, który zwiększa zasięg rozpoznawania otoczenia o 36 proc. i poszerza pole widzenia nawet o 79 proc. względem poprzednich modeli Samsunga, a czas pracy wynosi tutaj 180 minut. Stacja dokująca nie tylko naładuje go do dalszej pracy, posiada także system dezynfekcji parowej, który wyczyści robota.
Robot sprzątający Roborock Saros 10
Roborock Saros 10 to najdroższy sprzęt w zestawieniu. Zastosowana w nim technologia HyperForce zapewnia moc ssania na poziomie aż 22 tys. Pa, technologia Dual Sonic VibraRise 4.0 wykonuje 4 tys. ruchów na minutę, dokładnie myjąc podłogi, a stacja dokująca automatycznie opróżni pojemnik na kurz, uzupełni wodę i detergent, a także zdezynfekuje i wysuszy robota. Saros 10 kompatybilny jest z Google Home, Amazon Alexa oraz Apple Home, współpracuje też z aplikacją na smartfony, a na jednym ładowaniu może pracować nawet przez 220 minut. Na uwagę zasługuje także zaawansowany system nawigacyjny robota – technologia RetractSense Navigation, sensor LDS, szerokokątny moduł wizyjny sto stopni oraz algorytmy AI zapewniają płynną pracę, unikanie kolizji, rozpoznawanie przeszkód i dywanów oraz dostosowywanie trasy w czasie rzeczywistym.
Robot sprzątający Xiaomi Mi Robot Vacuum S10+
Na koniec robot sprzątający od Xiaomi, który choć kosztuje już znacznie mniej od poprzednika, wciąż ma wiele do zaoferowania. To przykładowo moc ssania na poziomie 2 tys. Pa, czterobiegowa regulacja prędkości wentylatora do większych oraz drobnych zabrudzeń, podwójny mop ciśnieniowy do mycia podłóg imitujący efekt ręcznego mopowania, przez co zapobiega nieestetycznym zaciekom i śladom na podłodze, czy akumulator pozwalający na dwie godziny ciągłej pracy sprzętu. Jednocześnie, dzięki bardzo szczelnej konstrukcji oraz precyzyjnemu algorytmowi mapowania przestrzeni (nawigacja LDS oraz skanowanie 3D), Mi Robot Vacuum S10+ będzie bezpieczny dla mebli oraz różnego rodzaju podłóg. Przeszkody będzie rozpoznawał nawet przy bardzo słabym oświetleniu, w trybie mopowania nie najedzie i nie zmoczy dywanu, nie spadnie też ze schodów. Sterować nim możemy za pomocą aplikacji na smartfony, nie zabrakło również kompaktowej stacji dokującej.