Śledczy ustalili, że nielegalny pobyt w Polsce mogli uzyskać obywatele m.in.: Indii, Nepalu, Bangladeszu, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Ghany, Maroka czy Uzbekistanu. Szacuje się, że pobyt w Polsce mogło uzyskać w ten sposób nawet 1500 osób.
„Z zebranego materiału dowodowego wynika, że za pomocą dokumentów poświadczających nieprawdę w zakresie pracy i zamieszkania cudzoziemców, wprowadzając w błąd wojewodę, wyłudzano karty pobytu na terenie RP” – czytamy w komunikacie CBŚP.
Akcja CBŚP. Rozbili grupę fałszerzy dokumentów
Służby przeprowadziły działania na terenie Warszawy i kilku okolicznych miejscowości. Zatrzymanych zostało osiem osób, w tym 49-latek, który jest podejrzany o kierowanie grupą.
„Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli telefony, laptopy, pieczątki oraz dokumenty. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 128 tys. zł oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł.” – przekazano.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m.in. ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terenie Polski wbrew przepisom, fałszowania dokumentacji oraz składania fałszywych zeznań.
Legalizowali pobyt cudzoziemców. Padły zarzuty
Na wniosek prokuratura sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu sześciu osób.
W akcji rozbicia grupy udział brali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz placówki Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Warszawa-Modlin.