Krystyna Pawłowicz wydała 15 stycznia postanowienie zabezpieczające w sprawie Dariusza Barskiego. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego nakazała Adamowi Bodnarowi powstrzymanie się od działań, które uniemożliwiają Barskiemu wykonywanie obowiązków prokuratora krajowego. Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, 23 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Bodnar uznaje postanowienie Pawłowicz za nieistniejące i wydane „z rażącym naruszeniem prawa”. Prokuratura Krajowa oraz zastępcy prokuratora generalnego – wszyscy siedmioro zostali na stanowisko powołani przez Zbigniewa Ziobrę – odnieśli się do decyzji ministra sprawiedliwości.
Prokuratura Krajowa o decyzji Adama Bodnara: Próba derogowania z systemu prawnego przepisów
Tego samego dnia, w którym ministerstwo sprawiedliwości poinformowało o stanowisku Adama Bodnara ws. postanowienia wydanego przez Krystynę Pawłowicz, Prokuratura Krajowa opublikowała oświadczenie. Decyzję Bodnara dotyczącą Barskiego uznano za „próbę bezprawnego pozbawienia funkcji prokuratora krajowego i obsadzenia tej funkcji w trybie nieznanym ustawie”. Dodano, że Bodnar usiłuje w sposób niezgodny z prawem uchylać obowiązujące przepisy.
„Opublikowany dziś (23.01.2024 r.) przez Ministerstwo Sprawiedliwości komunikat kwestionujący skuteczność postanowienia tymczasowego Trybunału Konstytucyjnego (…) należy oceniać jako kolejną próbę derogowania z systemu prawnego przepisów prawa oraz decyzji wydanych na ich podstawie za pomocą opinii prawnych” – stwierdziła Prokuratura Krajowa.
Adam Bodnar vs. Krystyna Pawłowicz. „Sytuacja ta może doprowadzić do sparaliżowania prokuratur”
Reakcję Bodnara na postanowienie wydane przez Pawłowicz skomentowali również zastępcy prokuratora generalnego. Ich zdaniem decyzja ministra sprawiedliwości sprawi, że będzie można zakwestionować wszystkie działania podejmowane przez pełniącego obowiązki prokuratora krajowego Jacka Bilewicza. „Kwestionowana zostanie także skuteczność powoływania prokuratorów, a co za tym idzie również skuteczność ich decyzji. Nadto sytuacja ta może doprowadzić do sparaliżowania prokuratur w całym kraju wobec działań podejmowanych przez strony procesowe” – podkreślono na portalu X.
Zastępcy prokuratora generalnego twierdzą, że potencjalny paraliż prokuratur może zaszkodzić ofiarom przestępstw, którymi zajmują się śledczy. „Może to powodować nieodwracalne negatywne skutki dla osób pokrzywdzonych, a także poważnie zagrażać międzynarodowym działaniom służb specjalnych wymierzonym w zorganizowane grupy przestępcze, cyberprzestępczość, handel ludźmi czy terroryzm” – napisano.