W środę odbył się największy protest polskich rolników w ostatnich dniach. Skalę tych wystąpień odnotowały zagraniczne media. „Tysiące polskich rolników protestowało przed gabinetem premiera, paląc opony i rzucając petardami, żądając zaprzestania taniego importu i odrzucenia regulacji klimatycznych” – relacjonował Reuters.
Agencja AP podkreśliła też, że demonstracje były brutalne. Swoich czytelników poinformowała, że „uczestnicy rzucali kamieniami w policję i próbowali przebić się przez barierki wokół parlamentu, raniąc kilku funkcjonariuszy”.
Rolnicy w Warszawie. „Najgwałtowniejszy protest w historii”
Jak odnotował hiszpański „Independent” niektórzy podeptali flagę Unii Europejskiej i spalili atrapę trumny z napisem „rolnik”. Redakcja zauważyła, że do protestujących rolników dołączyli też górnicy, leśnicy, myśliwi.
„Trąbili klaksonami, odpalali petardy i bomby dymne, mimo ostrzeżeń policji, że używanie pirotechniki jest zabronione. Niektórzy palili opony” – podkreślono. Portal abc news skomentował, że „w Polsce doszło do najgwałtowniejszego w historii protestu rolników„.
„Pogłębiający się rozdźwięk”
Francuski dziennik „Le Monde” wskazał, że rolnicy „zablokowali też traktorami część autostrad w całym kraju, w tym tych prowadzących do stolicy Polski”. Jak dodano, „aby uspokoić gniew rolników, Donald Tusk nie wykluczył w zeszłym tygodniu czasowego zamknięcia polskiej granicy dla handlu z Ukrainą”.
„Tysiące wściekłych rolników demonstrowało w środę w Warszawie przeciwko przepisom UE” – brzmi z kolei depesza agencji AFP. Jej dziennikarze podali też policyjne informacje o zatrzymanych osobach i poszkodowanych funkcjonariuszach.
Amerykański portal bnnbreaking.com opisał środowe wydarzenia jako „symboliczne starcie”, ponieważ podczas protestów miały miejsce konfrontacje z policją i symboliczne niesienie trumny rolnika.
„To podkreśla pogłębiający się rozdźwięk pomiędzy interesami rolników a kierunkami polityki UE. Dramatyczne wyrazy niezadowolenia rolników, w tym blokada przejść granicznych z Ukrainą, sygnalizują krytyczny moment dla polskiej polityki rolnej i jej dostosowania do szerszych strategii UE” – skomentowano.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!