Dziś ruszyła rządowa usługa Twój e-PIT. Za jej pośrednictwem można rozliczyć deklaracje podatkowe za zeszły rok. Od północy w serwisie podatki.gov.pl są dostępne nasze zeznania podatkowe. Na ich zatwierdzenie mamy czas do 30 kwietnia.
Rośnie zainteresowanie Twój e-PIT
– Z roku na rok nasza usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem podatników. W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6 proc. złożyli w wersji papierowej. Dla porównania w 2018 r. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT trafiło do nas niecałe 7 mln zeznań, a 20 proc. deklaracji podatnicy złożyli papierowo – podkreśla Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że w tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znajdą się trzy nowości:
- PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
- PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
- PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
W zeszłym roku zdecydowana większość podatników zdecydowała się na elektroniczne rozliczenie z fiskusem. Złożono w ten sposób w sumie 20 mln deklaracji. Dla wielu osób motywacją był szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Maksymalny czas oczekiwania przy elektronicznym rozliczeniu to 45 dni, podczas gdy w przypadku tradycyjnego rozliczenia są to trzy miesiące.