Odejście z pracy jest skomplikowane. Zrobienie tego w niewłaściwy sposób może mieć długotrwałe konsekwencje zawodowe.
Zanim powiesz szefowi, że odchodzisz z pracy, powinieneś mieć przygotowaną inną pracę.
Poniżej przedstawiamy 9 kroków, jak rzucić pracę i pozostawić po sobie dobre wrażenie.
Jak rzucić pracę w 9 krokach
Zapytaliśmy trenerkę kariery Marlo Lyons, jak rzucić pracę i nie palić za sobą mostów. Poniżej przedstawiamy jej porady:
1. Zdecyduj, kiedy odejść
Odejście z pracy to poważna decyzja. Jeśli nie przemyślisz jej dokładnie, możesz żałować. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć zmianę pracy:
- Praca nie jest zgodna z twoimi wartościami.
— Zidentyfikuj i zdefiniuj swoje wartości oraz określ, które z nich są spełnione, a które nie — mówi Lyons. — Gdy twoje wartości są naruszone, nie będziesz czuć się zaangażowany, wykonywać swojej pracy najlepiej jak potrafisz ani czuć się w niej spełnionym.
- Twój przełożony cię nie wspiera.
— Twój przełożony powinien zapewnić ci możliwości, które pozwolą ci zademonstrować swoje umiejętności i możliwości, co może prowadzić do większej widoczności twojej świetnej pracy — argumentuje Lyons.
- Pracujesz w toksycznym środowisku.
Lyons zaleca zgłaszanie wszelkich przypadków nękania, zastraszania czy dyskryminacji do działu kadr lub działu prawnego. Zwraca jednak uwagę, że toksyczne firmy powoli się zmieniają. — Ustal, czy musisz odejść, aby chronić swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne — mówi trenerka.
- Potrzebujesz lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Lyons zaleca zastanowienie się nad swoim obecnym stanowiskiem, „jeśli nie jesteś zaangażowany lub boisz się rozpocząć dzień pracy”. Jeśli nie jest to coś, co można zmienić w firmie, nadszedł czas, aby rozważyć zmianę ścieżki kariery.
- Otrzymujesz zbyt niskie wynagrodzenie.
Zbadaj wynagrodzenia w swojej branży i upewnij się, że twoje wynagrodzenie odpowiada średniej dla pracowników z twoim poziomem doświadczenia. Skorzystaj z internetu i zapytaj kolegów po fachu, co uważają za godziwe wynagrodzenie. O ile środowisko pracy nie jest bardzo złe, poczekaj, aż otrzymasz ofertę pracy w innym miejscu. Wtedy możesz zastanowić się, co powiedzieć obecnemu pracodawcy.
2. Powiedz swojemu szefowi
— Porozmawiaj ze swoim szefem osobiście lub na czacie wideo i wyjaśnij, że przyjąłeś ofertę w nowej firmie lub że odchodzisz — mówi Lyons.
Prawdopodobnie jest jedna lub dwie rzeczy w firmie, które ci się nie podobają i które zmotywowały twoją decyzję o odejściu. Nie powinieneś jednak o nich wspominać, gdy ogłaszasz swoją rezygnację.
— Nie skupiaj się na tym, co było okropne w obecnej firmie. Skup się na możliwościach w nowej — radzi Lyons. Twój przełożony może postrzegać cię jako niezadowolonego pracownika, jeśli będziesz teraz narzekać. To może się zemścić, jeśli będziesz chciał poprosić go o referencje.
Chcesz wysłać wiadomość, że twoja obecna praca była wartościową częścią twojej kariery, ale jesteś gotowy na kolejny krok? Lyons proponuje powiedzieć szefowi coś w tym stylu: „Zdecydowałem się odejść z firmy. Jak wiesz, od jakiegoś czasu chciałem zostać menedżerem. Nie szukałem nowej pracy, ale skontaktował się ze mną rekruter i teraz mam możliwość kierowania zespołem. Jestem wdzięczny za całe wsparcie i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby moje odejście nie zakłóciło ważnej pracy wykonywanej tutaj”.
3. Wypowiedzenie z formalnym listem rezygnacyjnym
Natychmiast po omówieniu odejścia z szefem, wyślij formalną wiadomość e-mail podsumowującą to, o czym rozmawialiście.
Dzięki temu twoja rezygnacja będzie miała formę pisemną. Jest to również delikatne przypomnienie szefowi, że odchodzisz.
4. Ocena wszelkich potencjalnych kontrpropozycji
Mniej więcej w tym czasie pracodawca może wysłać kontrofertę. Jest to oferta pozostania w firmie, zwykle z wyższym wynagrodzeniem lub awansem.
— Rozważ kontrofertę w świetle swoich wartości — powiedziała Lyons. Wynagrodzenie jest ważną wartością, ale nie jedyną. Jeśli twój pracodawca nie okazywał szacunku lub twoje miejsce pracy było toksyczne, nie zmieni się to nagle tylko dlatego, że zarabiasz więcej.
Lyons przestrzega również przed pustymi obietnicami. Firma może zaoferować nowe stanowisko, ale o ile nie zmieni to stylu pracy lub środowiska, pierwotne powody odejścia będą nadal aktualne.
— Uważaj na obietnice — mówi Lyons. — Sytuacja w firmie się zmienia, zmieniają się struktury organizacyjne, a lider, który składa obietnicę, może odejść, zanim zostanie ona zrealizowana.
Akceptuj tylko takie kontroferty, które są zgodne z twoimi wartościami i zapewniają natychmiastowe zmiany. Obiecana podwyżka za sześć miesięcy nie jest dobrą kontrofertą.
5. Powiedz współpracownikom
Poinformowanie współpracowników nie jest tak formalnym działaniem, jak rozmowa z szefem. Nadal jest to jednak ważne z osobistego i zawodowego punktu widzenia.
Musisz zdecydować, kogo i kiedy poinformować, że jest to twój ostatni dzień w pracy i podziękować wszystkim członkom zespołu za wspólnie spędzony czas. Możesz także wymienić swoich najbardziej cenionych współpracowników, dziękując im za ich rolę w twoim rozwoju zawodowym.
To nie jest czas na wylewanie żali. Nawet jeśli odchodzisz, ponieważ twój zespół był toksyczny i niepomocny. Pozytywne zakończenie ułatwia późniejsze proszenie o referencje i listy polecające.
6. Poproś o referencje
Wyobraźmy sobie taką sytuację: mija sześć miesięcy od odejścia z pracy, a nowa rola nie idzie zgodnie z oczekiwaniami. Złożyłeś podanie o pracę gdzie indziej, ale rekruterzy chcą zobaczyć referencje. Nie jesteś wystarczająco blisko z nikim w nowej pracy, aby o to zapytać, więc kto może polecić cię jako świetnego współpracownika?
To tylko jeden ze scenariuszy, w których rekomendacje z poprzedniego miejsca pracy mają znaczenie. Najlepiej jest uzyskać je przed odejściem z firmy.
Lyons sugeruje, by poprosić o listy polecające i referencje na LinkedIn zaraz po odejściu z pracy. Najlepiej, aby ludzie pisali rekomendacje, gdy twoja praca jest jeszcze świeża w ich pamięci.
7. Postępuj zgodnie z planem przejścia do nowej roli
Plan przejścia przygotowuje następną osobę, która przejmie twoją rolę. Sprawia on, że odejście pracownika przebiega dla zespołu tak sprawnie, jak to tylko możliwe, dzięki czemu jego nieobecność nie powoduje zamieszania i nie wpływa negatywnie na produktywność.
Porozmawiaj z przełożonym i współpracownikami, z którymi często się kontaktujesz. Dowiedz się, czego od ciebie oczekują, zanim odejdziesz. Może to obejmować informacje o twoich obowiązkach i projektach, które musisz ukończyć.
Płynne przejście jest pomocne dla osoby zatrudnionej do wykonywania starej pracy. Pomyśl o wszystkim, co chciałbyś wiedzieć, kiedy zaczynałeś. Możesz podzielić się tym z następną osobą poprzez dokumentację lub osobiście, jeśli dołączy ona przed twoim ostatnim dniem.
Pomoc w przejściu pozostawia również dobre wrażenie na współpracownikach i szefie, podobnie jak prośba o referencje.
8. Zakończ wszystko dobrym akcentem
Kuszące jest, aby dać z siebie minimum w ostatnich dniach pracy w firmie. Powinieneś jednak zakończyć swój czas z dobrym akcentem.
Dawanie z siebie wszystkiego aż do ostatniego dnia pracy pozostawia dobre wrażenie na szefie i współpracownikach. Będą oni pamiętać o twoim zaangażowaniu. Możesz również wysłać podziękowania do współpracowników, z którymi blisko współpracowałeś. Zwłaszcza jeśli wspólnie pracowaliście nad ważnymi projektami.
Robienie tych rzeczy sprawia, że relacje w pracy są silne. A posiadanie dobrej sieci kontaktów zawodowych jest kluczem do przyszłego sukcesu zawodowego.
9. Spotkanie z działem HR w celu przekazania informacji zwrotnej
Niektóre firmy proszą o rozmowę na koniec. Jeśli chcesz porozmawiać o powodach odejścia z firmy, jest to odpowiedni moment, aby o tym wspomnieć. Upewnij się tylko, że zrobisz to konstruktywnie, aby nie spalić za sobą mostów.
Dział HR jest w lepszej pozycji niż twój szef, aby reagować na toksyczne środowisko, niewspierających menedżerów i wynagrodzenie, które nie spełnia standardów branżowych. Jeśli chcesz, możesz im o tym powiedzieć, ale nie musisz.
Wszystko, co powiesz podczas tej rozmowy, zostanie zachowane dla potomności. W tym momencie rozważyłeś już i odrzuciłeś wszelkie kontroferty. Twoje rekomendacje dla firmy niczego nie zmienią.
Co zrobić przed ostatnim dniem pracy?
Po formalnym złożeniu rezygnacji jest jeszcze kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby odejście przebiegło tak gładko, jak to tylko możliwe:
- Przenieś osobiste pliki z komputera firmowego. Mogą być to np. dokumenty lub zdjęcia, których nie chciałbyś pozostawić innym do wglądu.
- Usuń dane osobowe z komputera firmowego. Jeśli masz dane karty kredytowej przechowywane w przeglądarce, upewnij się, że całkowicie ją wyczyściłeś. Firma i tak powinna usunąć twoje dane, ale lepiej dmuchać na zimne.
- Zwróć przedmioty firmowe, takie jak karty dostępu, sprzęt i laptop. Skontaktuj się z działem HR, aby uzyskać listę wszystkich rzeczy, które powinieneś zwrócić.
- Zadbaj o zachowanie kontaktów z byłymi współpracownikami. Zbierz numery telefonów, e-maile itd. od osób, z którymi chcesz pozostać w kontakcie. Dodaj swoich współpracowników na LinkedIn, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
- Posprzątaj biurko. Łatwiej jest spakować swoje rzeczy powoli niż upychać wszystko w kartonie ostatniego dnia.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące rezygnacji z pracy
Odejście z pracy jest skomplikowane. Poniżej uzyskasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Jak rzucić pracę przez SMS
Nigdy tego nie rób. Rezygnacja za pośrednictwem wiadomości tekstowej jest wyjątkowo nieprofesjonalna. Jest to również niejasne dla twojego szefa. Nie wie, czy wiadomość jest prawdziwa, czy ktoś żartuje sobie z twojego telefonu, czy też jesteś ofiarą kradzieży tożsamości.
Jeśli to możliwe, zawsze rezygnuj osobiście lub za pośrednictwem połączenia wideo.
Jak rzucić pracę przez e-mail
Rezygnacja za pośrednictwem poczty elektronicznej jest dopuszczalna, jeśli jesteś freelancerem albo twój szef odmawia spotkania osobistego lub rozmowy wideo.
Jednak rezygnacja przez e-mail powinna być ostatecznością. Postaraj się zaplanować spotkanie, aby okazać szefowi szacunek, nawet jeśli uważasz, że na niego nie zasługuje.
Wiadomość e-mail jest lepsza w przypadku formalnego listu rezygnacyjnego po spotkaniu z szefem i poinformowaniu go o planowanym odejściu. W wiadomości e-mail należy podsumować swoje plany, w tym zamiar odejścia i ostatni dzień w firmie.
Kluczowe wskazówki dotyczące odejścia z klasą
Pozostawienie po sobie dobrego wrażenia na byłym szefie i współpracownikach jest ważne dla twojej kariery.
- Skup się na pozytywach. Jeśli masz negatywne poglądy na temat swojej firmy i powodów, dla których odchodzisz, zachowaj je dla siebie. Nie pomogą one w relacjach zawodowych.
- Prowadź pisemną dokumentację. Chroni to ciebie i twoją firmę na wypadek, gdyby o czymś zapomnieli lub nie byli czegoś pewni.
- Zachowaj profesjonalizm do samego końca. Jest to również najlepszy moment, aby poprosić o referencje, jeśli chcesz pozostawić o sobie dobre wrażenie u współpracowników.
Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.