Rodzinne Ogrody Działkowe w Polsce mają niezwykle długą tradycję. Najstarszy ROD znajduje się w Grudziądzu i powstał w 1897 r. Mają łączną powierzchnię 4 razy większą od Puszczy Białowieskiej – 41 tys. ha. I na całym tym terytorium pojawia się ten sam problem – susza i brak wody.
Samorządy dofinansują ROD
Lokalne władze, głównie samorządy, mają prawny obowiązek doprowadzenia wody do Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jednak Samorządy dodatkowo prowadzą nabory wniosków o dofinansowanie ROD.
Jedne przetargi już się skończyły. Na inne jest czas aż do końca tego roku. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna W 2024 roku jeden ROD może otrzymać dofinansowanie w maksymalnej kwocie 65 tys. zł. Można je przeznaczyć między innymi na modernizację alei, zbiorniki na deszczówkę, prace budowlane czy modernizację dróg ogrodowych.
Działkowicze mogą ubiegać się o dofinansowania.Marek BazakEast News
Jak wykopać legalną studnię?
Działkowcy niejednokrotnie skarżą się na brak dofinansowania. Tym samym muszą radzić sobie sami. W obliczu suszy jest to coraz częściej budowa dodatkowego ujęcia wody.
Właściciele ROD skarżą się, że zabija ich nie susza a… biurokracja. Okazuje się, że wykopanie studni nie podlega pod ustawę o Ogródkach Działkowych. Należy taką studnię zarejestrować w Wodach Polskich. Jednak procedura jest trudna i czasochłonna.
“Należy wskazać, że nie jest karane posiadanie studni. Właściciel takiego urządzenia wodnego musi natomiast uzyskać zgodę wodnoprawną, gdy pobór wody przekracza 5 m3/dobę średniorocznie. Natomiast każdy właściciel działki, na terenie której znajduje się studnia, musi ją zalegalizować” – twierdzą Wody Polskie. “Nie chcemy karać, tylko doprowadzić do sytuacji, gdy każdy korzystający z wody na działce ROD będzie czuł się bezpieczne pod względem prawnym.”
Uściślając – zgodnie z przepisami do budowy własnej studni nie trzeba mieć pozwolenia. Chyba, że głębokość ujęcia wynosi maksymalnie 30 metrów, a średnioroczna dobowa wydajność nie będzie przekraczać poboru w wysokości 5 m3. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego od PGW-WP jest obligatoryjne, jeśli woda ze studni miałaby być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak już informowaliśmy – od 2015 r. nasz kraj zmaga się z permanentną suszą. “Regularnie mierzą się z nim rolnicy, a coraz częściej także samorządy, które muszą reglamentować wodę pitną. To jednak tylko „leczenie objawowe”, bo strategii przeciwdziałania suszy brakuje. Eksperci ostrzegają, że do końca wieku ok. 15 mln Polek i Polaków może doświadczać braku wody.”
Zaskakująca rola ogródków. Nie tylko cieszą oko Polsat News