Poznaliśmy nagrodzonych w plebiscycie O!Lśnienia — Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Wyniki głosowania zostały ogłoszone podczas uroczystości wręczenia nagród w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa.
O wynikach zadecydowali internauci, którzy głosowali w siedmiu kategoriach: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial.
Nagrodę główną O!Lśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. zł, i największą liczbę głosów internautów otrzymali Martyna Byczkowska, Michał Sikorski i Bartłomiej Topa, którzy jednocześnie zostali wyróżnieni w kategorii Serial za „1670”.
Agnieszka Holland wraz z zespołem odpowiedzialnym za „Zieloną granicę” może cieszyć się z tytułu O!Lśnienia w kategorii Film. Jak podkreślono podczas gali, „za wstrząsający społeczny manifest ujawniający dramatyczną cenę politycznej kampanii strachu”.
Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Kuciel-Frydryszak za książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. „Za lekturę oddającą głos pokoleniom kobiet wykluczonych i zagłuszonych, bez którego trudno zrozumieć współczesną Polskę” — napisano w uzasadnieniu.
Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę „Obraz Złotego Wieku”. „Za ekspozycję prezentującą potęgę kulturalną i naukową Polski pod panowaniem ostatnich Jagiellonów. Kuratorzy sprowadzili ponad 400 obiektów z Polski i z zagranicy, uwzględniając wpływy różnych kultur i obrządków funkcjonujących w Polsce XVI w.” — zaznaczono.
W kategorii Serial nagrodzono Martynę Byczkowską, Michała Sikorskiego i Bartłomieja Topę za serial „1670”. Doceniono ich za „ostry jak brzytwa historyczny serial komediowy z kapitalnymi aktorskimi kreacjami, który obnaża nasze narodowe wady i wchodzi w dialog ze współczesnością”.
Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał natomiast Lech Janerka za płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu”— pozbawiony kompromisów, wielki powrót po latach, który udowadnia, że autor jest kimś więcej niż tylko, jak to sam kiedyś żartobliwie określił, „świętą krową polskiego rocka”.
W kategorii Muzyka Klasyczna, opera, jazz zostali nagrodzeni L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra za muzykę do filmu „Chłopi” — jak zaakcentowano — współtworzącą dramaturgię opowieści, zanurzoną w tradycji i jednocześnie nowoczesną w brzmieniu.
W kategorii Teatr wyróżnienie zdobył Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. W uzasadnieniu zaznaczono: „Za autobiograficzny spektakl o prawie do godnego umierania odzierający śmierć z fałszywych upiększeń i stwarzający przestrzeń dla zagłuszanych męskich emocji”.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii plebiscytu otrzymują 10 tys. zł.
Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie. Właściciele jednej z najważniejszych polskich galerii sztuki zdecydowali się przekazać znaczącą część swojej gromadzonej przez lata prywatnej kolekcji dwóm krakowskim instytucjom: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie.
Specjalna nagroda „Vogue Polska” powędrowała do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.