Według doniesień Reutera amerykański wywiad ocenia, że w „najbliższych dniach” Rosja ponownie może użyć przeciwko Ukrainie eksperymentalnego hipersonicznego pocisku balistycznego Oresznik.
– Oceniamy, że Oresznik nie jest przełomem na polu bitwy, ale raczej kolejną próbą Rosji, by terroryzować Ukrainę, która się nie powiedzie – powiedział amerykański urzędnik.
Urzędnik przekazał, że Rosja posiada tylko kilka takich pocisków i że są one wyposażone w mniejsze głowice bojowe niż inne pociski, które Rosja regularnie wystrzeliwuje w kierunku Ukrainy.
– Test bojowy systemu rakietowego (…) na Ukrainie stał się sam w sobie potężnym ostrzeżeniem dla pewnych osobistości za granicą, które, sądząc po ich zachowaniu, najwyraźniej straciły kontakt z rzeczywistością – tak w środę użycie Oreszników skomentował wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.
Pogłoski o użyciu Oreszników mają siać panikę w Ukrainie
21 listopada Władimir Putin w orędziu do narodu oznajmił, że Rosja użyła na polu walki nowej niszczycielskiej broni – pocisku balistycznego średniego zasięgu Oresznik podczas ataku na Dniepr. Pocisk miał zostać wystrzelony z kosmodromu Kapustin Jar, który znajduje się w obwodzie archangielskim. Co ważne podczas wystąpienia Putin oznajmił, że w przyszłości Rosja zawczasu powiadomi o planowanym ataku ukraińskich cywilów. W ten sposób Moskwa zyskała narzędzie do siania paniki w Ukrainie.
Nagrania z kamer monitoringu z miejsca ataku Oresznikiem pokazują, jak ogromne kule ognia rozświetliły niebo i uderzyły w ziemię z ogromną prędkością. Do ataku doszło dwa dni po podpisaniu przez Putina zmienionej wersji rosyjskiej doktryny nuklearnej, która obniżała próg użycia broni jądrowej. Tuż przedtem prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie amerykańskich rakiet do ataków na terytorium Rosji.
Oresznik bazuje na pocisku RS-28 Sarmat, zdolnym do przenoszenia głowic jądrowych. Pocisk może mieć masę 200 ton, głowica 1,2 tony, może trafić w cel z dokładnością do 150 metrów. Głowica typu MIRV mieści ok. sześć sztuk pojazdów manewrujących. Mogą one dokonać uderzenia kinetycznego (o mocy eksplozji pięciu ton trotylu) na kilka celów jednocześnie z prędkością hipersoniczną (ponad 12 tysięcy km/h). W przypadku ataku z 21 listopada, Rosjanie mogli użyć betonowych głowic.
Do obrony przed pociskami Oresznikow Ukraina mogłaby użyć systemów THAAD, które już zostały wysłane przez USA do Izraela, dla obrony przed Iranem. Na razie Ukraina może korzystać tylko z amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot.