Chirurgiczne leczenie otyłości jest bezpieczną i najskuteczniejszą metodą walki z nadmiernymi kilogramami. Szacuje się, że operacja bariatryczna może wydłużyć życie o ponad dziewięć lat.
Według WHO z powodu otyłości umiera już więcej osób niż z powodu niedożywienia – rocznie to prawie 3 mln. Polska nie jest wyjątkiem. Nadmierne kilogramy nosi ponad 23 proc. Polaków.
Otyłość nie jest tylko problemem estetycznym, ale też poważną i przewlekłą chorobą, która może prowadzić do groźnych powikłań. Dlatego trzeba ją diagnozować i leczyć.
– Kluczowym elementem skutecznego leczenia otyłości jest indywidualne, ale jednocześnie kompleksowe podejście. Proces wyboru odpowiedniej ścieżki terapeutycznej rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu, czyli zebrania historii medycznej chorego, w tym informacji na temat jego dotychczasowych prób utraty wagi. W kolejnym etapie wykonujemy wnikliwą diagnostykę szpitalną, po której ostatecznie proponujemy optymalną dla pacjenta procedurę bariatryczną. Równolegle rozpoczyna on zmianę nawyków żywieniowych pod kierunkiem dietetyka. Może również skorzystać ze wsparcia psychologa, który pomoże mu przejść przez cały proces i zachować dobre samopoczucie – mówi Rafał Mulek, bariatra, chirurg, lider zespołu Baria3 ze szpitala specjalistycznego EuroMediCare we Wrocławiu.
Od chirurgii do endoskopii
Operacja jest najlepszym wyjściem, gdy inne metody redukcji wagi zawodzą. Polega na dokonaniu trwałych zmian anatomicznych (np. zmniejszenia żołądka) w przewodzie pokarmowym. W efekcie osoba po operacji musi jeść mniej niż wcześniej, a to prowadzi do utraty kilogramów. Pierwszą operację tego typu przeprowadzono w 1954 roku. Wtedy to był poważny zabieg na otwartym brzuchu. Obecnie najczęściej wykonuje się laparoskopową rękawową resekcję żołądka. Drugie na podium jest laparoskopowe ominięcie żołądkowe z pętlą Roux-en-Y, a trzecie – laparoskopowe ominięcie żołądkowe z jednym zespoleniem.
– Dziś właściwie wszystkie zabiegi bariatryczne wykonujemy w technice laparoskopowej, która jest mało inwazyjna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Nowością od kilku lat są zabiegi endoskopowego zmniejszenia żołądka. Endoskop wprowadzamy przez usta i przełyk chorego. Nie wykonujemy żadnych cięć chirurgicznych w obrębie powłok brzusznych – mówi Rafał Mulek.
Chirurg podkreśla jednocześnie, że o ostatecznym wyborze sposobu leczenia otyłości decyduje lekarz.
Lepsze i zdrowsze życie
Operacja bariatryczna jest ważną częścią leczenia otyłości. Jednak potrzebne są także zaangażowanie pacjenta oraz zmiana jego trybu życia i odżywiania. Większość osób w ciągu roku po operacji traci nawet 75 proc. nadmiarowych kilogramów. Poprawia się przede wszystkim zdrowie. Badania dowodzą, że np. oczekiwana długość życia chorych na cukrzycę typu 2, którzy byli operowani bariatrycznie, wydłuża się o ponad dziewięć lat w porównaniu z osobami otyłymi, które nie miały operacji.