Na początku października papież Franciszek ogłosił, że mianuje 21 nowych kardynałów Kościoła katolickiego. Dołączą oni do ponad 120-osobowej grupy, która wybierze następcę argentyńskiego duchownego.

Konsystorz, na którym otrzymają godności kościelne, odbędzie się 8 grudnia. 

Biskup odmówił przyjęcia purpury. Nie zostanie kardynałem

– Ich pochodzenie wyraża powszechność Kościoła, który nieprzerwanie głosi miłosierną miłość Boga wszystkim ludziom na Ziemi. Włączenie do diecezji rzymskiej ukazuje zatem nierozerwalny związek między Stolicą Piotrową a Kościołami partykularnymi rozproszonymi po całym świecie – mówił papież podczas ogłaszania nominacji.

Jedynym z wybranych przez papieża duchownych był Paskalis Bruno Syukur, biskup Bogor z Indonezji. Duchowny poprosił jednak Franciszka, by ten nie kreował go kardynałem. 

„Prośba Jego Ekscelencji jest motywowana pragnieniem dalszego rozwoju w życiu kapłańskim, w służbie Kościołowi i ludowi Bożemu” – przekazał we wtorek dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Dodał, że papież przychylił się do życzenia duchownego.

Kardynałowie w kościele. Kto może brać udział w konklawe

Kardynałowie zajmują drugie miejsce po papieżu w hierarchii kościelnej i są jego najbliższymi doradcami. 

Obecnie jest 122 kardynałów poniżej 80. roku życia, czyli duchownych, którzy mogą głosować w przypadku konieczności zorganizowania konklawe. 

Dwóch z kardynałów, którzy obecnie mogą głosować w konklawe, skończy 80 lat do końca roku. Kolejnych 13 przekroczy ten próg do końca 2025 roku.

Wszyscy kardynałowie, niezależnie od wieku, mogą brać udział w spotkaniach przed konklawe, znanych jako Kongregacje Generalne, co daje im głos w sprawie osoby, którą ich zdaniem powinni wybrać młodsi kardynałowie.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version