Dekret wydała w Niedzielę Palmową Dykasteria ds. Duchowieństwa, a zatwierdził go sam papież Franciszek, zarządzając, że ma on wejść w życie w Niedzielę Wielkanocną. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.
Ujęte w dokumencie postanowienia dotyczą m.in. datków, które wierni płacą np. jako ofiary za msze święte. Dekret jasno stanowi, że księża nie powinni pobierać od osób ubogich opłat czy to za udzielanie sakramentów, czy za odprawianie mszy w składanych przez nich intencjach.
W takich przypadkach księża zachęcani są do pełnienia posługi, czyli odprawiania mszy świętej bez pobierania ofiary. Co więcej, biskupi diecezjalni mogą przekierować ewentualne nadwyżki ofiar na tereny misyjne lub parafie w potrzebie.
Watykan. Nowe zasady zarządzania ofiarami od wiernych
Dekret ma przyczynić się do zwiększenia zaufania wiernych do sposobu, w jaki Kościół dysponuje datkami.
Dlatego nowe normy podkreślają, że w przypadku, gdy wierni mogą złożyć ofiarę za mszę odprawioną w wybranej przez nich intencji, proces ten nie może stwarzać pozorów „wymiany handlowej”, a wierni mogą płacić datki wyłącznie w ramach wsparcia misji Kościoła.
„Niedopuszczalne” praktyki w Kościele. Nowy sekret stawia sprawę jasno
W dokumencie pojawił się też zapis dotyczący samego sposobu odprawiania mszy w „zamawianych” intencjach. Dekret zezwala na „zbiorowe intencje” mszy, lecz jest to możliwe tylko w przypadku, gdy wszyscy ofiarodawcy wyrażą na to zgodę. Nie może być to praktykowane zbyt często.
Z kolei za „niedopuszczalne” autorzy dekretu uważają ograniczanie obiecywanych intencji mszy świętych „prostymi wzmiankami podczas liturgii”.
Wdrażanie nowych postanowień rozpocznie się za tydzień, lecz już teraz Dykasteria wzywa biskupów do czujnego obserwowania tego procesu i starannego rejestrowania intencji i ofiar.