We wtorek (5 marca) odbyła się pierwsza rozprawa ws. Romana Polańskiego. Reżyser nie pojawił się na procesie, reprezentowali go adwokaci. Na przesłuchanie osobiście stawiła się za to Charlotte Lewis. Aktorka oświadczyła, że stała się ofiarą „kampanii oszczerstw” po tym, jak odważyła się oskarżyć filmowca o wykorzystywanie seksualne. – To prawie zniszczyło mi życie – stwierdziła.
Paryż. Ruszył proces Romana Polańskiego
Proces ma związek z oskarżeniem Romana Polańskiego o wykorzystanie seksualne młodej aktorki w jego paryskim mieszkaniu w latach osiemdziesiątych. Reżyser, odnosząc się do tych oskarżeń, zarzucił kobiecie „ohydne kłamstwo”. Chodzi o słowa, które padły podczas wywiadu w „Paris Match” zatytułowanego „Nie jestem potworem” w grudniu 2019 roku. Dziewięć lat wcześniej, w 2010 roku, Lewis powiedziała publicznie, że reżyser wykorzystał ją w 1983 roku – miała wówczas 16 lat. Polański stwierdził, że w wypowiedziach kobiety jest dużo sprzeczności, ponieważ we wcześniejszych wywiadach mówiła m.in. o tym, że praca z reżyserem to jej „absolutne marzenie” i że „wszystko zawdzięcza Romanowi Polańskiemu”.
We wtorek przed sądem Charlotte Lewis powiedziała, że doniesienia medialne po jej wypowiedziach w 2010 roku spowodowały u niej załamanie nerwowe, a jej sześcioletni wówczas syn „musiał zmienić szkołę, ponieważ wszyscy czytali artykuły”. Wobec tego aktorka zarzuca Romanowi Polańskiemu zniesławienie i kwestionowanie prawdziwości wysuwanych przez nią oskarżeń.
Potrzebujesz pomocy?
Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).
Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej „Niebieska Linia” – 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet – 600 070 717.