Deweloperzy condohoteli zachęcają inwestorów gwarantowanymi zyskami. To możliwe? Gdzie jest haczyk?

W sieci krążą setki ogłoszeń typu „Zostań właścicielem nadmorskiego apartamentu i zarabiaj bez ryzyka”, „Lepiej niż na lokacie, pewniej niż w banku”. Trafiają na podatny grunt. Z raportu „Rynek hoteli oraz condohoteli w Polsce 2022” Emmerson Evaluation wynika, że mamy ponad 35 tys. apartamentów condohotelowych, a kolejne są w budowie. W condohotelu właścicielami pokojów są osoby prywatne. Inwestując w tym modelu, doceniają wygodę – to nie oni, tylko operator obiektu zajmuje się zarządzaniem nieruchomością oraz wynajmem.

Ile można zarobić? Jak szacują eksperci, realny zysk to 5–8 proc. rocznie – w przypadku udanej realizacji, gdyż nie każdy obiekt generuje zyski. Do tego niezbędna jest atrakcyjna lokalizacja, odpowiednia kadra i wiedza o prowadzeniu biznesu hotelowego. Pojawiają się też oferty kuszące nawet 12-procentowym zyskiem. Przed fikcyjnymi obietnicami ostrzegała Komisja Nadzoru Finansowego, a UOKiK apeluje, by przed decyzją o inwestycji uważnie zapoznać się z warunkami oferty i być świadomym ryzyka. Bywa, że condohotele uruchamiane są przez niedoświadczonych deweloperów, a zarządzanie nimi powierza się operatorom nieznającym się na biznesie turystycznym.

Jak nie utopić pieniędzy w złych projektach? Prześwietlić firmę, której zamierzamy je powierzyć. Condohotele to branża turystyczna, nie budowlana. Trzeba sprawdzić, jakie doświadczenie w tym zakresie ma deweloper czy inwestor condohotelu. Warto również sprawdzić kapitał zakładowy. Jeżeli wynosi 5 tys. zł, powinno nam to dać do myślenia.

Co więcej, często kupujący nie są informowani, że budowa „ich” condohotelu jest w 100 proc. finansowana z wpłat klientów. Jeśli deweloper nie pozyska całości finansowania, bo nie sprzeda wymaganej liczby lokali, hotel nie powstanie. Znane są przypadki inwestycji, które stanęły w połowie drogi, pozostawiając na lodzie inwestorów. Z drugiej strony wiele tego typu inwestycji realizują wiarygodne firmy, które są zarządzane przez rzetelnych operatorów.

Radca prawny Agata Lickiewicz

Warto mieć świadomość, że każda inwestycja w condohotel niesie ze sobą ryzyko, a nie tylko ta obiecująca wyższy zysk. Zysk z inwestycji bowiem nie jest gwarantowany, niezależnie od zakładanego przez operatora i obiecywanego inwestorowi zarobku. Analiza inwestycji powinna dotyczyć strony prawnej oraz biznesowej branży hotelowej. W celu przeanalizowania wszelkich ryzyk inwestycji w condohotele niezbędne jest współdziałanie specjalistów z wielu dziedzin, nie tylko prawa, ale także zarządzania i inwestowania – i taki zespół specjalistów zrzesza moja kancelaria. W praktyce spotykamy się często nie tylko z klientami, którzy zamierzają nabyć lokal w condohotelu, ale też z istniejącymi już condohotelami ze sporymi problemami w ich funkcjonowaniu. Wyprowadzenie takiej inwestycji na prostą wymaga nowatorskiego i interdyscyplinarnego podejścia kancelarii.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version