Policja uniemożliwia rolnikom wjazd ciągnikami na S8 na węzłach w Sycowie na Dolnym Śląsku.
– Po co na pokojowy strajk przyjechała policja interwencyjna? – zapytał jeden z protestujących rolników na nagraniu udostępnionym przez farmer.pl. Rolnicy wyszli z pojazdów.
– Ten strajk jest legalny, będziecie łamać prawo, powstrzymując nas od wejścia na drogę i odpowiecie jako policja, mundur będzie znowu szargany – apelował do funkcjonariuszy rolnik.
– My do was z sercem, a wy do nas z pałkami. Serce się kroi – mówi jeden z protestujących.
Droga S8 jest całkowicie zablokowana w obu kierunkach – Wrocławia i Warszawy.
Protesty rolników. Blokady ruszyły w środę nad ranem
Na środę wyznaczony został ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Rzecznik związku Adrian Wawrzyniak przekazał, że rolnicy niezmiennie sprzeciwiają się „Zielonemu Ładowi”, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i „dramatycznej sytuacji” w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia postulatów rolników w organach Unii Europejskiej.
Rolniczy protest, podobnie jak wcześniejsze, będzie polegał na blokowaniu dróg lub powolnych przejazdach kolumn ciągników. Miejscami protestu będą przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy zamierzają zbierać się od wczesnych godzin porannych.
Według informacji policji na środę zapowiedziano w sumie 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy osób. Funkcjonariusze ze wszystkich komend miejskich policji apelują do kierowców o wcześniejsze zaplanowanie podróży z uwzględnieniem alternatywnych tras, które omijają blokady.
Strajk rolników. Protesty przeciwko importowi zboża z Ukrainy i Zielonemu Ładowi
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!