W Berlinie odbywa się pilny szczyt państw Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu uczestniczą prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Donald Tusk. – Trójkąt Weimarski w samym sercu Europy jest bardzo ważnym znakiem naszej jedności – podkreślił kanclerz Niemiec.
– Nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu – mówił Olaf Scholz o wsparciu Ukrainy. Podkreślił, że w Brukseli podjęta została decyzja o przekazaniu 5 mld euro Europejskiemu Instrumentowi na rzecz Pokoju na rzecz świadczenia pomocy Ukrainie oraz wzmocnienia misji szkoleniowej.
– Zrobimy wszystko, co będzie konieczne i tak długo, jak będzie to konieczne, aby Rosja nie mogła wygra tej wojny – zaznaczył Emmanuel Macron. – Nigdy nie będziemy podejmować inicjatyw dążących w stronę eskalacji – wskazał jednocześnie. Prezydent Francji poinformował, że 26 lutego kraje europejskie podjęły decyzję o rozpoczęciu dodatkowych działań na rzecz wsparcia Ukrainy. Podziękował następnie premierowi Polski za to, że podjął kroki dążące do ich realizacji.
– Dzisiejsze spotkanie pozwoliło na wzmocnienie naszej jedności i pokazanie naszej determinacji w tym ważnym formacie, jakim jest Trójkąt Weimarski – przekazał Macron. – Chcemy stanąć na wysokości zadania. Dziś jesteśmy zdeterminowani i zjednoczeni. Patrzymy trzeźwo na sytuację w Ukrainie – zadeklarował.
– Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu – ogłosił Donald Tusk. – Czasami zdarza się w dyplomacji i polityce, że dobre pomysły przychodzą szybko i jeśli ludzie mają dobrą wolę, można natychmiast przystąpić do pracy. Tak było w przypadku tego szczytu w Berlinie – przekazał premier. – Dla mnie jest bardzo ważne, żeby Trójkąt Weimarski znowu stał się formatem, który może nadawać dobre tempo dobrym sprawom w Europie – podkreślił.
– Atmosfera tego spotkania pokazuje bardzo wyraźnie, że niektóre złośliwe plotki o tym, że europejskie stolice różnią się w kilku sprawach, były bardzo przesadzone. Dziś mówiliśmy jednym głosem w sprawach bezpieczeństwa naszego kontynentu i naszych państw. Mamy identyczne zdanie, jeżeli chodzi o ocenę, kto ponosi pełną odpowiedzialność, kto jest agresorem i kto zasługuje na naszą bezwzględną pomoc – zaznaczył.
Jak informowaliśmy, z inicjatywą spotkania wyszła strona niemiecka. Według doniesień medialnych celem rozmów ma być między innymi załagodzenie sporu na linii Paryż-Berlin dotyczącego wsparcia dla Ukrainy oraz podsumowanie wizyty polskiego premiera w Waszyngtonie. Dotychczasowe doniesienia omówiliśmy szczegółowo w artykule „Donald Tusk leci na pilny szczyt w Berlinie. Zamieścił wymowny wpis w sieci”.
Treść artykułu będzie aktualizowana…