Deklaracje PIT muszą złożyć wszyscy pełnoletni podatnicy, niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, pracują na umowę o pracę czy utrzymują się ze zleceń. Deklarację można rozliczyć elektronicznie (najczęściej wybierany sposób) lub drogą papierową. Warto zrobić to jak najszybciej, bo wkrótce minie termin składania wniosków.
Gdzie rozliczyć PIT?
PIT możemy rozliczyć elektronicznie, korzystając z platformy Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Jest to najpopularniejsza i najczęściej wybierana metoda składania deklaracji podatkowej. W usłudze Twój e-PIT można zobaczyć wstępne zeznanie podatkowe z uwzględnieniem danych, do których ma dostęp administracja skarbowa, a także wszystkie PIT-y (jeśli mamy więcej niż jeden). Podatnik musi je jedynie zweryfikować i potwierdzić, a następnie wysłać zeznanie podatkowe. Może także zrobić korektę.
PIT można także rozliczyć w sposób tradycyjny, w urzędzie. Jest to metoda, z której chętnie korzystają starsze osoby, nie mające zaufania do rozliczeń elektronicznych.
Rozliczenie PIT: kiedy upływa termin?
Warto zainteresować się swoim zeznaniem podatkowym, bo zostało już niewiele czasu na złożenie PIT-u. Termin upływa 30 kwietnia. W ostatnich dniach serwery mogą być obciążone, dlatego jeśli nie chcemy spóźnić się ze złożeniem deklaracji, powinniśmy jak najszybciej wysłać ją do urzędu.
Co grozi za brak rozliczenia PIT?
Za brak rozliczenia deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie podatnikowi grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. „Winnemu przestępstwa skarbowego grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat lub obie kary łącznie. Wszystko zależy od wartości szkody, na którą podatnik naraził państwo poprzez niedopilnowanie swoich obowiązków” – czytamy w art. 54 Ustawy z dnia 10 września 1999 roku Kodeksu karnego skarbowego.