Niebezpieczna pogoda zmierza do Polski. Jej skutki odczujemy w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

IMGW poinformował o poważnej sytuacji związanej z opadami na terenie Polski. Instytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące marznących opadów. Alerty pierwszego stopnia obowiązują dla północno-wschodniej części kraju. 

Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie

Pogoda w Polsce. Alerty IMGW przed oblodzeniem

Kolorem żółtym – informującym o pierwszy stopniu zagrożenia – zostało objęte całe województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. Częściowe zagrożenie dotyczy także województwa zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego wraz z Warszawą, a także północnej części województwa lubelskiego. 

Ostrzeżeniem drugiego stopnia objęte są powiaty bieszczadzki, leski, tatrzański, bielski, cieszyński, karkonoski, gdański, kościerski, kartuski, wejherowski i lęborski. Jak podali meteorolodzy, wystąpienie tam opadów marznących jest prawdopodobne w 80 procentach.  

„Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź” – napisano w komunikacie. Jak dodano w niektórych miejscach może dojść do wzrostu temperatury nawet do 10 stopni Celsjusza. Wiatr może osiągnąć prędkość do 50 km/h. W terenach górzystych, na południu Polski, porywy mogą osiągnąć prędkość 100 km/h.  

Pogoda. Rzeki groża wylaniem. Przekroczono stany alarmowe

Istotnym zagrożeniem będzie wylewnie rzek i innych zbiorników wodnych. W tym przypadku wiele rejonów Polski objętych jest kolorem czerwonym mówiącym o trzecim stopniu zagrożenia

Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych trzeciego stopnia dotyczy okolic Białegostoku, Kalisza, Wrocławia, Katowic, a także w niektórych częściach województwa wielkopolskiego, podlaskiego, mazowieckiego i pomorskiego. 

Od wielu lat nie mieliśmy tak wypełnionych wodą koryt rzecznych. Aż na ponad 3/4 stacji hydrologicznych stan wody utrzymuje się w strefie wody wysokiej. Luty to piąty miesiąc z rzędu z przekroczonymi normami opadowymi. Susza tej wiosny nam nie grozi, do czynienia mamy za to podtopieniami” – napisał IMGW na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz – co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version