Według komunikatu spółki, Rada Nadzorcza PGG podjęła decyzję o powołaniu Pietraszka na stanowisko prezesa od 18 marca br., oraz Iwony Szczygioł na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży od tego samego dnia, a Bartosza Kępy na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych od 1 kwietnia.
Tomasz Rogala odwołany
Jednocześnie rada nadzorcza PGG odwołała z zarządu spółki prezesa Tomasza Rogalę z dniem 17 marca oraz wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Paniczka z dniem 31 marca. W rezultacie, nowy zarząd PGG będzie składał się z czterech osób: prezes Leszek Pietraszek, wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa, wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł oraz wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst.
Te zmiany są efektem konkursów na stanowiska w zarządzie, na które zgłosiło się 20 kandydatów. Decyzje o wyborze nowych członków zarządu zostały podjęte przez radę nadzorczą PGG po południu w poniedziałek.
Leszek Pietraszek jest współzałożycielem Krajowego Centrum Prawa Karnego (KCPK). Posiada doświadczenie w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą i bezpieczeństwem biznesu oraz jest wykładowcą akademickim. Absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ukończył również studia podyplomowe z bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Kariera w służbach
Przed objęciem stanowiska prezesa PGG, Leszek Pietraszek pracował na różnych szczeblach w służbach specjalnych, m.in. kierując delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby zajmował się strategią, projektami innowacyjnymi oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej. Pietraszek jest także członkiem zarządów i rad nadzorczych spółek prawa handlowego.
Nowi wiceprezesi PGG także posiadają bogate doświadczenie w branży. Iwona Szczygioł pełniła dotychczas funkcję dyrektora ds. handlowych w spółce Węglokoks Kraj, natomiast Bartosz Kępa przez siedem lat pracował w koncernie Vattenfall i był wiceprezesem Katowickiego Holdingu Węglowego.
Decyzje o nowym zarządzie PGG podkreślają konieczność wzmocnienia spółki w kontekście jej roli w procesie transformacji energetycznej kraju oraz w obliczu wyzwań związanych z rynkiem węgla. Przyszłość polskiego sektora górniczego będzie miała istotny wpływ na całą gospodarkę kraju, dlatego nowy zarząd PGG będzie musiał sprostać wielu wyzwaniom.