Stany Zjednoczone w ostatnich tygodniach potajemnie wysłały rakiety dalekiego zasięgu do Ukrainy – podaje Reuters. Ukraina użyła ich już dwukrotnie – przekazał w środę amerykański urzędnik proszący o anonimowość.
Pociski były zawarte w pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 300 milionów dolarów, który prezydent USA Joe Biden zatwierdził 12 marca. Urzędnik nie chciał powiedzieć, ile pocisków zostało wysłanych.
Po raz pierwszy pocisków użyto we wczesnych godzinach porannych 17 kwietnia. Wystrzelono je w stronę rosyjskiego lotniska na Krymie – twierdzi źródło Reutersa. Zostały one dostarczone we wrześniu ubiegłego roku.
Wojna na Ukrainie. Dostawa broni z USA
Pentagon początkowo sprzeciwiał się rozmieszczeniu rakiet dalekiego zasięgu, obawiając się, że utrata pocisków z amerykańskich zapasów zaszkodzi gotowości wojskowej USA – pisze Reuters. Istniały również obawy, że Ukraina użyje ich do atakowania celów głęboko w Rosji.
Użycie przez Rosję dostarczonych przez Koreę Północną rakiet balistycznych dalekiego zasięgu przeciwko Ukrainie w grudniu i styczniu doprowadziło do zmiany zdania przez Pentagon.
Prezydent USA Joe Biden spotkał się ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego w połowie lutego i zgodził się zaakceptować jednogłośną rekomendację swoich doradców, aby wysłać rakiety do Ukrainy – podaje agencja.
Wojna na Ukrainie. Joe Biden podpisał ustawę
Joe Biden podpisał w środę wyczekiwaną ustawę o pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. – To istotne wsparcie dla naszych partnerów, aby mogli bronić się przed zagrożeniami dla ich suwerenności – powiedział prezydent USA, cytowany przez agencję Reutera.
Zapowiedział, że Stany Zjednoczone zaczną wysyłać sprzęt Ukrainie „dosłownie w ciągu kilku godzin”. Dostawy mają zawierać m.in. amunicję do systemów obrony powietrznej i artylerii, systemy rakietowe i wozy opancerzone.
Prezydent USA podczas wystąpienia po podpisaniu ustawy podkreślał: – Przeciwstawiamy się Putinowi.
– Wspieramy Ukrainę teraz, by powstrzymać Putina przed wciąganiem Stanów Zjednoczonych w wojnę w Europie w przyszłości – powiedział.
Pomoc USA dla Ukrainy
Amerykańska Izba Reprezentantów poparła w sobotę projekt pomocy w wysokości niespełna 61 mld dolarów dla Ukrainy. Ustawa obejmuje też 26 mld dolarów dla Izraela, 1 mld dol. na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy oraz 8 mld dol. na przeciwdziałanie potędze militarnej Chin.
Projekt blokowany był w Kongresie przez opór części Partii Republikańskiej związanej z Donaldem Trumpem. 311 członków Izby Reprezentantów, w tym 101 z Partii Republikańskiej poparło ustawę o pomocy dla Ukrainy. Po ogłoszeniu wyników podniosły się brawa oraz okrzyki radości. 112 deputowanych (wszyscy ze strony republikańskiej) było przeciw.
Ustawa o pomocy dla Ukrainy warta jest niespełna 61 mld dolarów, z czego 23 mld to środki na uzupełnianie ubytków w arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do ok. 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!