„Niepopularna opinia: politycy powinni mieć bana na udział w WOŚP. To zacna akcja charytatywna o pięknych korzeniach, która z biegiem lat nabrała waloru wizerunkowego, lecz która jest organizowana, bo służba zdrowia jest niedofinansowana od wielu lat. A kto ma na to wpływ? My, politycy” – napisała na portalu X (dawniej Twitter) Anna Maria Żukowska.
W komentarzu szefowa klubu parlamentarnego dodała, że nie chodzi jej o dotacje dokonywane na rzecz WOŚP przez polityków. „Wpłacać mogą, ile chcą, jak najbardziej!” – zaznaczyła.
Mimo wpisu szefowej klubu parlamentarnego Lewicy politycy tej formacji chętnie angażują się Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Robert Biedroń wystawił na aukcję list od byłego premiera Mateusza Morawieckiego, w którym to namawiał Lewicę do koalicji rządowej.
32. Finał WOŚP. Politycy zachęcają do licytacji
Z kolei minister szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek proponuje spędzenie wspólnego dnia z nim w Sejmie. „Zaproszenie obejmuje zorganizowany przejazd do Warszawy, wizytę w Parlamencie oraz wspólny obiad z Panem Ministrem. Zaproszenie ważne dla dwóch osób” – czytamy w opisie aukcji.
Do charytatywnej aukcji dołączyli także inni politycy. Premier Donald Tusk wystawił ołówek należący do generała Władysława Sikorskiego oraz książkę „Upadek Cesarstwa Rzymskiego”. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaproponował podpisaną barierkę sprzed budynku przy Wiejskiej. W akcję ponownie włączyła się para prezydencka – tym razem z suknią pierwszej damy oraz kompletem filiżanek.
Do 32. Finału WOŚP dołączyły także inne znane osoby – chętni mogą licytować m.in. imienną dedykację drukowaną w nowej książce Remigiusza Mroza, mistrzowski motocykl żużlowy Bartosza Zmarzlika oraz sukienkę autorstwa Magdy Butrym, którą nosiła Iga Świątek.
32. Finał WOŚP. Na co będą zbierane pieniądze?
32. Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 roku. Mottem tegorocznej zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”, a celem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.
Fundacja – zgodnie z zapowiedzią jej szefa Jurka Owsiaka – planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowej, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.