Wiosna w pełni, część Polaków spędziło majówkę w lasach, parkach albo pracując w ogródku. To właśnie w tych miejscach łatwo spotkać „pasażera na gapę”. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał ostrzeżenie przed ukąszeniem kleszcza.
Jak czytamy w komunikacie, te niewielkie zwierzęta można spotkać praktycznie wszędzie. Kleszcze lubią „ugryźć” tam, gdzie skóra jest najcieńsza. Mowa m.in. o rękach, nogach, głowie, zgięciach stawów czy pachwin.
NFZ ostrzega. Chodzi o kleszcze
Samo ukąszenie kleszcza jest bezbolesne, ale może powodować poważne konsekwencje. Głównym zagrożeniem jest borelioza, która nieleczona prowadzi do powikłań. Choroba objawia się charakterystycznym rumieniem.
Rozwój boreliozy potrafi trwać miesiące, a nawet lata. „Bezwzględnie trzeba ją leczyć” – zaznaczono w komunikacie NFZ. Zbagatelizowanie pierwszych objawów (gorączka, bóle głowy, zmęczenie, uczucie rozbicia) może doprowadzić do rozwoju innych poważnych chorób.
Mowa m.in. o zapaleniu opon rdzeniowo-mózgowych, zapaleniu nerwów i stawów oraz zaburzeniu rytmu pracy serca.
Choroby odkleszczowe. Borelioza atakuje Polaków
NFZ podkreśla, że wkłutego w skórę kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej. W każdej aptece są dostępne odpowiednie narzędzia, aby dokonać tego samodzielnie i bezpiecznie.
Choroby odkleszczowe są traktowane jako choroby sezonowe. Do zakażenia dochodzi najczęściej w okresie wakacyjnym, kiedy spędzamy czas na świeżym powietrzu.
W 2023 roku odnotowano 104 tys. takich infekcji. 99 proc. zdiagnozowanych przypadków dotyczyło boreliozy.
Kleszcze. Powstała specjalna mapa
W sieci działa tzw. mapa kleszczy, której zadaniem jest wskazanie najpopularniejszych miejsc występowania tego pajęczaka.
Zestawienie aktualizowane jest w czasie rzeczywistym. Każdy internauta może zgłosić przypadek ze swojego regionu. Należy pamiętać, że miejsce nieoznaczone na mapie nie jest wolne od kleszczy.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!