W najnowszym badaniu IPSOS na zlecenie TOK FM i Oko.press zapytał Polaków, czy ich zdaniem Rosja może w najbliższych latach dokonać zbrojnej agresji na Polskę. Odpowiedź „zdecydowanie tak” zadeklarowało 12 proc. badanych, a odpowiedź „raczej tak” – 36 proc., co łącznie daje 48 proc. ankietowanych. Odpowiedzi „raczej nie” udzieliło 32 proc. osób, a 9 proc. jest przekonana, że do ataku armii Putina nie dojdzie. To oznacza, że 41 proc. pytanych jest sceptyczna wobec wizji agresji na Polskę. 11 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

Polacy obawiają się wojny. Najnowszy sondaż

Odpowiedzi „zdecydowanie nie” na pytanie o widmo zbrojnego ataku udzieliło 6 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy, 9 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 4 proc. zwolenników koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, 2 proc. głosujących na Nową Lewicę. Tego, że wojna ominie nasz kraj, najbardziej pewni są sympatycy Konfederacji – 15 proc. 

Portal Oko.press po raz trzeci pyta Polaków o obawy dotyczące wybuchu wojny. W 2022 roku, krótko po napaści Rosji na Ukrainę, lęk przed rozszerzeniem wojny na Polskę towarzyszył 54 proc. ankietowanych. Dwa miesiące później, wynik ten spadł o 20 punktów procentowych. Agresję armii Putina przewidywało wówczas 34 proc. badanych.

Najnowsze badanie przeprowadzone było metodą Mixed mode na próbie ogólnopolskiej 1000 dorosłych Polaków w dniach 22- 26 lutego 2024 roku.

Wybory PiS najbardziej boją się ataku Rosji. Najnowszy sondaż

Podobne wyniki wykazał również sondaż United Surveys na zlecenie RMF FM i Dziennik Gazety Prawnej, opublikowany pod koniec lutego. 47 proc. ankietowanych odpowiedziało wówczas, że rosyjski atak na Polskę wydaje się prawdopodobny

12 proc. zdecydowanie zgodziło się ze stwierdzeniem „moim zdaniem Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę”, a 35,4 proc. uznało, że „raczej się z nim zgadza”. Odpowiedź „raczej się nie zgadzam” zaznaczyło 29,5 proc. badanych, a „zdecydowanie się nie zgadzam” 8,7 proc. Z kolei 14,3 proc. nie miało wyrobionego zdania na ten temat. 

Sondaż przeprowadzony był w dniach 10-11 lutego 2024 roku na grupie 1000 osób za pomocą metody CATI/CAWI, oznaczającej wspomagany komputerowo wywiady telefoniczny oraz wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version