Prezydent Słowacji Peter Pellegrini powiedział, że pokój w Ukrainie można osiągnąć tylko poprzez kompromis, w tym ustępstwa terytorialne.
Jak donosi ukraiński serwis informacyjny Ukrainska Pravda, w wywiadzie udzielonym 15 grudnia słowackiej telewizji Pellegrini miał powiedzieć, że jedynym realnym sposobem na osiągnięcie pokoju w wojnie w Ukrainie jest zaakceptowanie częściowych strat terytorialnych przez Kijów.
Prezydent elekt USA Donald Trump, który przejmie urząd 20 stycznia, wielokrotnie obiecywał zakończenie trwającego od lat konfliktu „w ciągu 24 godzin”. Według Reutersa, doradcy Trumpa opracowali możliwe plany pokojowe dla Ukrainy, które odzwierciedlają nastroje podobne do tych, które reprezentuje Pellegrini. Zgodnie z nim Kijowem miałby zrzec się części terytorium i rezygnować z ubiegania się o członkostwo w NATO.
Prezydent Słowacji powiedział też, że „zmiany terytorialne są znaczące” i że armia rosyjska z każdym dniem zyskuje coraz większą przewagę nad Ukrainą.
Powiedział również, że nie zgadza się z upoważnieniem prezydenta USA Joe Bidena dla Kijowa do użycia broni dalekiego zasięgu podczas przeprowadzania głębokich uderzeń na terytorium Rosji. Miał to argumentować wspólną granicą Słowacji z Ukrainą. Dodał, że gdyby broń dalekiego zasięgu została użyta w Kijowie, jej konsekwencje byłyby odczuwalne w jego kraju.
Jak donosi Kyiv Independent, w październiku Pellegrini wypowiadał się przeciwko przystąpieniu Ukrainy do NATO, mówiąc, że natychmiastowe przystąpienie jest „nierealne” w czasie wojny.
Słowacja udzieliła znaczącego wsparcia Ukrainie po tym, jak Rosja rozpoczęła pełną inwazję na ten kraj w lutym 2022 r. Przekazała Kijowowi ponad 700 mln dol. bezpośredniej pomocy wojskowej w ciągu pierwszych 19 miesięcy wojny.
Wsparcie to jednak osłabło. W ubiegłym roku premier Słowacji Robert Fico zobowiązał się do zaprzestania wysyłania pomocy wojskowej do Ukrainy, a w listopadzie 2023 r. słowacki rząd odrzucił pakiet pomocowy dla Kijowa o wartości 43 mln dol.
— Poprę zerową pomoc wojskową dla Ukrainy — powiedział Fico, dodając: — Natychmiastowe wstrzymanie operacji wojskowych jest najlepszym rozwiązaniem, jakie mamy dla Ukrainy. UE powinna zmienić się z dostawcy broni w mediatora.
Fico opowiedział się również przeciwko nałożeniu sankcji na Rosję. Pellegrini, sojusznik premiera, został wybrany na prezydenta Słowacji na początku tego roku. Wcześniej pełnił funkcję premiera Słowacji, ministra edukacji, nauki, badań i sportu oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że będzie dążył do porozumienia z Rosją w sprawie zawieszenia broni. Jego warunkiem jest, że NATO zaakceptuje wniosek Kijowa o członkostwo, natomiast odzyskanie okupowanych terytoriów odbędzie się na drodze dyplomatycznej na późniejszym etapie.
Określił również, że zaproszenie do członkostwa w NATO będzie musiało uznawać międzynarodowo uznane granice Ukrainy, nawet jeśli część jej wschodnich terytoriów pozostanie pod rosyjską okupacją.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.