Prokuratura Krajowa poinformowała w środę 8 maja, że wszczęła śledztwo ws. sędziego Tomasza Szmydta. „Postępowanie sprawdzające zostało wdrożone z urzędu w dniu 6 maja, bezpośrednio po pojawieniu się informacji medialnych o złożeniu przez sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wniosku o azyl polityczny na Biaorusi” – głosi komunikat.

Zobacz wideo
Szmydt współpracował z Białorusią? „Miał dostęp do niejawnych dokumentów”

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Tomasza Szmydta. Chodzi o branie udziału w działalności obcego wywiadu

Jak czytamy, we wtorek 7 maja prokurator wszczął śledztwo w sprawie brania udziału na terenie Polski i Republiki Białorusi w działalności obcego wywiadu przez Tomasza Szmydta, który pełni funkcję sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Służby podejrzewają, że obywatel Polski udzielał obcemu wywiadowi informacji, których przekazanie mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o czyn z art. 130 § 2 Kodeksu karnego. W związku z popełnieniem tego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata.

„Podstawionym celem śledztwa jest ustalenie wszelkich okoliczności związanych z ewentualną współpracą ww. sędziego z obcym wywiadem, w tym przede wszystkim zakres udzielanych wiadomości. W toku postępowania analizowana będzie między innymi jego sytuacja majątkowa, osobista i zawodowa” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie. Czynności do wykonania są powierzane Agencji Bezpieczestwa Wewntrznego.

Mińsk. Polski sędzia Tomasz Szmydt zwrócił się do władz białoruskich o azyl 

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt zwrócił się do władz Białorusi o ochronę. Prawnik wystąpił na konferencji prasowej w stolicy Białorusi Mińsku, w centrum prasowym agencji państwowej BiełTA. Publicznie podpisał podanie o zwolnienie ze służby w warszawskim sądzie administracyjnym, poprosił władze białoruskie o udzielenie mu ochrony, a także wezwał polskie władze do odnowienia dialogu z Białorusią i Rosją. Agencja BiełTA nie podaje dalszych szczegółów tej konferencji prasowej.

Szmydt orzekał między innymi w sprawach dotyczących informacji niejawnych, w tym o klauzuli „tajne”, „NATO secret”, „EU secret”, pracował także w ministerstwie sprawiedliwoci i biurze Krajowej Rady Sądownictwa. Z nieoficjalnych informacji portalu Onet wynika, że polskie służby rozpracowywały Szmydta przed jego wyjazdem na Białoruś.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version