Władimir Putin po raz pierwszy zabrał głos po weekendowych atakach Iranu na Izrael, wzywając wszystkie strony konfliktu do powstrzymania się od działań, skutkujących nową konfrontacją. Jego słowa cytuje agencja Reutera, powołując się na komunikat Kremla.

Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim o tym, co zostało określone przez Kreml jako „środki odwetowe podjęte przez Iran”.

Do ataku Iranu doszło w nocy z soboty na niedzielę. Iran wystrzelił ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych. Był to odwet za wcześniejsze bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. 

Władimir Putin o ataku Iranu. Mówił o „powściągliwości”

Po pierwszych publicznych słowach na tematu irańskiego ataku Putina Kreml zacytował wypowiedź rosyjskiego przywódcy: „Władimir Putin wyraził nadzieję, że wszystkie strony wykażą się rozsądną powściągliwością i zapobiegną nowej odsłonie konfrontacji, niosącej katastrofalne skutki dla całego regionu” – oznajmił Kreml.

Z kolei „Ebrahim Raisi zwrócił uwagę na to, że działania Iranu były wymuszone i ograniczone” – przekazano, dodając, że jednocześnie podkreślił on „brak zainteresowania Teheranu dalszą eskalacją napięć”.

W oświadczeniu Kremla podano również, że „obie strony stwierdziły, że podstawową przyczyną obecnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie jest nierozwiązany konflikt palestyńsko-izraelski”.

„Pod tym względem potwierdzono uzasadnione podejście Rosji i Iranu w stosunku do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, złagodzenia trudnej sytuacji humanitarnej i stworzenia warunków dla politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu” – oznajmiono.

Współpraca między Rosją a Iranem dużym zagrożeniem

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, czołowi amerykańscy generałowie twierdzą, że rosnące partnerstwo między Rosją, Chinami, Iranem i Koreą Północną stanowi jedno z najniebezpieczniejszych wyzwań dla Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatnich czterdziestu lat.

Iran m.in. dostarczył Rosji dużą liczbę pocisków balistycznych ziemia-ziemia i dronów, których Moskwa użyła w Ukrainie.

Jak z kolei zwraca uwagę „The Washington Post”, rosyjska broń ma pomagać Iranowi wzmocnić obronę przed izraelskimi nalotami, a rosnące partnerstwo Teheranu z Moskwą wzmacnia potencjał obu krajów.

Według doniesień wywiadu USA pomiędzy Moskwą a Teheranem mowa o „postępującym” porozumieniu w tajnych negocjacjach dotyczących dostawy myśliwców bombardujących Su-35. Jak jednak zwrócono uwagę, nie ma obecnie dowodów na to, że Su-35 zostały dostarczone. Iran ma być także zainteresowany zakupem od Rosji systemów rakietowych S-400.

Źródło: Reuters, The Washington Post

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version