Cytowany przez agencję RIA Nowosti Putin stwierdził, że zawsze utrzymywał „biznesowe, pragmatyczne relacje z Trumpem”.
Wojna na Ukrainie. Putin: Można było tego uniknąć
Rosyjski przywódca przekonywał, że Moskwa nigdy nie odmówiła kontaktów z administracją USA. Tłumaczył, że to gabinet Joe Bidena zerwał relacje.
– Zgadzam się z Trumpem, że „kryzysu ukraińskiego” można było uniknąć, gdyby nie został pozbawiony zwycięstwa w wyborach (w 2020 roku – red.) – powiedział i dodał, że Kreml jest „otwarty na współpracę” z nowym prezydentem USA.
Jednocześnie wyraził gotowość do rozmów ws. Ukrainy. – Zawsze mówiliśmy, chcę jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy gotowi do tych rokowań w sprawie ukraińskiej, ale są też kwestie, które wymagają szczególnej uwagi – mówił.
Rosja. Putin gotów rozmawiać z Trumpem. Paliwa jednym z głównych tematów
Rosyjski przywódca poruszył też kwestię paliw. – Mamy wspólne tematy do omówienia z administracją USA – stabilność strategiczna, ropa naftowa – wskazał.
– Zbyt wysokie czy zbyt niskie ceny energii nie są korzystne zarówno dla Rosji jak i USA. Jest wiele do omówienia w tym temacie – dodał.
Putin zapytany o nałożenie na Federację Rosyjska kolejnych sankcji przez Biały Dom odparł: „wątpię, aby Trump podjął szkodliwą dla gospodarki USA decyzję„.
Negocjacje ws. pokoju. Trump ostrzegł Putina
Wcześniej Trump zaznaczył, że jest gotów uderzyć w rosyjską gospodarkę, jeśli Kreml nie usiądzie do rozmów w sprawie zawarcia z Ukrainą pokoju.
„Zamierzam zrobić Rosji, której gospodarka upada i prezydentowi Putinowi wielką przysługę. Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę! Będzie tylko gorzej. Jeśli nie zawrzemy 'umowy’, i to wkrótce, nie będę miał innego wyjścia, jak tylko nałożyć wysokie podatki, cła i sankcje na wszystko, co Rosja sprzedaje Stanom Zjednoczonym i różnym innym uczestniczącym krajom” – napisał prezydent USA na portalu społecznościowym Truth Social.
Wojna w Ukrainie. Rosja nie chce zamrożenia konfliktu. Ławrow wyjaśnia
Również w piątek o sprawie ewentualnego rozpoczęcia negocjacji pokojowych mówił minister spraw zagranicach Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Jego zdaniem obecna sytuacja całkowicie przeczy temu, że Ukraina dąży do zakończenia wojny.
– Zachodnie dostawy wojskowe dla ukraińskich sił zbrojnych są kontynuowane, ultimatum wobec Rosji jest opracowywane, istnieje ukraiński prawny zakaz negocjacji, a kwestia legitymacji ukraińskich władz nie jest rozwiązywana – wymieniał.
Co więcej, rosyjska propagandowa agencja TASS, cytując stanowisko resortu spraw zagranicznych, przekazała, że Moskwa „jest przeciwna zamrożeniu konfliktu”. Jak oceniono, zostanie to wykorzystane przez Zachód do uzbrojenia Kijowa i podjęcia próby zemsty. „Tymczasowy rozejm i zamrożenie konfliktu są nie do przyjęcia” – podkreślono.
Rosja uderza w politykę NATO. „Prowadzi do eskalacji”
Ponadto Ławrow, odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące podsumowania wyników rosyjskiej dyplomacji, nadmienił, że „Moskwa opowiada się za prawdziwie ostatecznym, sprawiedliwym i trwałym rozwiązaniem, które zajmie się podstawowymi przyczynami kryzysu” – w ten sposób dyplomata określił wojnę w Ukrainie.
Rosyjska dyplomacja oceniła również, że NATO prowadzi „hipokrytyczną politykę”, co prowadzi do zwiększenia eskalacji w Europie oraz „zwiększa ryzyko bezpośredniego starcia między sojusznikami Ukrainy a Federacją Rosyjską”.
Agencja Reutera przypomina, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku Władimir Putin twierdził, iż Rosja „jest gotowa negocjować z każdym, w tym z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim”. Jednak Kreml zaczął stawiać swoje warunki zakończenia pełnoskalowej wojny i – jak donosiły media – nie przystała na jedną z ofert złożonych przez administrację Donalda Trumpa, jeszcze przed jego zaprzysiężeniem na prezydenta USA.
To właśnie republikanin miałby zająć się pośredniczeniem w rozmowach pokojowych między Kijowem a Moskwą. Wcześniej 47. prezydent USA podkreślał, że kiedy powróci do władzy, zakończy wojnę w ciągu doby, jednak wydaje się, że jego stanowisko nieco uległo zmianie. W czwartek postawił on ultimatum Putinowi – stwierdził, że nałoży cła i sankcje na jego kraj, jeśli ten nie przystąpi do negocjacji mających na celu szybkie zakończenie konfliktu.
Źródła: Reuters, RIA Nowosti, TASS