Z danych Państwowego Instytutu Zdrowia Czech wynika, że do tej pory potwierdzono 3084 zachorowań na krztusiec (nazywany dawniej kokluszem), co jest najwyższą liczbą od 1963 roku. Najwięcej zachorowań przypada na młodzież w wieku od 15 do 19 lat. – Na pewno nie mamy tu epidemii – podkreślał w TV Nova minister zdrowia Vlastimil Válek. Resort szacuje, że nasilenie liczby zachorowań może potrwać jeszcze przez kilka tygodni. Urzędnicy sugerują, by ponownie zaszczepić dzieci w wieku od 10 do 15 lat, seniorów oraz kobiety w ciąży.
Wiceprzewodnicząca parlamentarnej komisji ds. ochrony zdrowia Karla Maríkova mówiła w tym tygodniu, że na zwiększoną liczbę zachorowań może mieć wpływ spora liczba migrantów z Ukrainy, wśród których odsetek zaszczepionych jest niższy. Innego zdania jest minister zdrowia. Jak przekazał, jest wręcz przeciwnie. Wskaźnik zaszczepienia wśród dzieci ukraińskich w Czechach jest wyższy niż wśród dzieci czeskich. – Uchodźcy nie są wcale winni, a już w najmniejszym stopniu nie są winni uchodźcy z Ukrainy podkreślał Válek.
„Według oficjalnych danych szacuje się, że zaszczepienie przeciwko krztuścowi obejmuje 97 proc. populacji niemowląt, co sugeruje, że w Czechach są tysiące nieszczepionych dzieci” – podaje BBC. „W minionych latach dziesiątki, jeśli nie setki niemowląt i małych dzieci umierały co roku na krztusiec na terenie ówczesnej Czechosłowacji, aż do wprowadzenia obowiązkowych szczepień w 1958 r.” – informuje portal.
Krztusiec w Polsce. Wzrost zachorowań
Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH – PIB wynika, że w styczniu i lutym odnotowano łącznie 326 zachorowań na krztusiec. W całym ubiegłym roku było to 927. To blisko trzy razy więcej niż w 2022 r., kiedy takich przypadków zarejestrowano 371.
„Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego o charakterze nawracającym, na którą do niedawna chorowały wyłącznie dzieci” – czytamy na stronie epibaza.pzh.gov.pl. U niemowląt i dzieci objawia się przede wszystkim napadowym kaszlem.
„Ataki kaszlu następują jedne po drugim, zwykle kończą się wymiotami z powodu krztuszenia się lepką wydzieliną. Najostrzejsza formą kaszlu jest tzw. pianie, w wyniku którego na skutek ogromnego wysiłku dziecka, pojawiają się wylewy i wybroczyny do spojówek i krwawienie z nosa. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami” – wskazują eksperci. U dorosłych krztusiec występuje pod postacią przewlekłego, męczącego kaszlu, utrzymującego się przez wiele tygodni.
Krztusiec. Jak zapobiegać tej chorobie?
Szczepionka przeciwkrztuścowa powinna być podawana między 3 a 6 miesiącem życia, a potem między 16 a 18 miesiącem. „Dawkę przypominającą w postaci szczepionki acelularnej podaje się w 6 roku życia. Szczepionka dTap (z obniżoną zawartością antygenów krztuśca) podawana jest jako obowiązkowa nastolatkom w 14 roku życia. W celu utrzymania odporności przeciw krztuścowi zalecane jest również szczepienie przypominające w 19. roku życia oraz dla osób dorosłych co 10 lat” – podaje portal Epibaza.
„Krztusiec jest jedną z 10 chorób zakaźnych najczęściej powodujących zgon u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) każdego roku odnotowuje do 40 milionów przypadków krztuśca, z czego 400 tysięcy kończy się śmiercią” – podsumowują specjaliści.