„Rzeczpospolita” w czwartek 18 kwietnia nieoficjalnie ustaliła, że PZU rozwiązało umowę z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzym Nowakiem. Profesor odniósł się do ustaleń medialnych w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo
Szok na komisji śledczej. Kamiński się nie pojawił. Szczerba: Unikał listonosza i policji

Prof. Alojzy Nowak reaguje na doniesienia ws. zwolnienia. „Nie miało żadnego związku”

„Gwoli prawdy informuję, że z PZU odszedłem sam za porozumieniem stron. Ustalona między stronami data zawarcia porozumienia nie miała żadnego związku z publikacjami medialnymi. Na stanowisku doradcy zatrudniono mnie zanim zostałem rektorem. Z chwilą objęcia funkcji rektora, w transparentnej procedurze, uzyskałem na to na to zgodę Rady Uczelni” – czytamy we wpisie prof. Nowaka. Jak dodał, „wykorzystanie ludzi nauki przez biznes w renomowanych uczelniach na świecie jest standardem. U nas ciągle jeszcze potrafi być zarzutem”.

Przypomnijmy, „Polityka” poinformowała we wtorek 16 kwietnia, że prof. Nowak wciąż jest doradcą prezesa PZU, choć w lutym została odwołana dotychczasowa prezeska spółki Beata Kozłowska-Chyła. Według tygodnika PZU miało problem z jego zwolnieniem. „Został poproszony przez nowe władze spółki o spotkanie, ale nie znalazł czasu. Według naszych informacji nowy zarząd PZU chce zrezygnować z jego usług doradczych” – czytamy. 

„Nie był widywany w pracy w PZU i trudno odnaleźć jakieś ślady jego działalności w spółce”

Prof. Nowak został doradcą Beaty Kozłowskiej-Chyły w 2020 roku. – To umowa o pracę z wynagrodzeniem 50 tys. zł brutto, które zostało podniesione do 70 tys. Prof. Nowak ma też zapis o odszkodowaniu z tytułu zakazu konkurencji w przypadku rozwiązania umowy, i to w wysokości półrocznego wynagrodzenia, czyli prawie 420 tys. zł – mówił informator „Polityki”. Rektor miał również mieć do dyspozycji służbowy samochód. Według rozmówcy tygodnika „prof. Nowak nie był widywany w pracy w PZU i trudno odnaleźć jakieś ślady jego działalności w spółce”. 

Od 2011 roku do marca tego roku zasiadał również w radzie nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Od 2018 roku jest członkiem rady nadzorczej Banku Millenium, a od 2020 roku Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”. Rektorem Uniwersytetu Warszawskiego jest z kolei od 1 września 2020 roku.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version