„Trwa weryfikacja działalności Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego” – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Do MEN zgłasza się coraz więcej osób, które chcą przekazać swoje informacje dot. pracy instytutu w ostatnich latach, w tym te dot. występujących nieprawidłowości” – dodało.
Resort przekazał, że utworzony został specjalny adres e-mail ([email protected]), za pośrednictwem którego można zgłaszać uwagi, spostrzeżenia i problemy w funkcjonowaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego.
„Instytut Kolbego był de facto przepompownią kasy”
Instytucja została powołana do życia ustawą z października 2022 roku, a jej celem miało być wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą. We wtorek na konferencji prasowej wiceministerka edukacji Joanna Mucha przekazała pierwsze wnioski z audytu w Instytucie Rozwoju Języka Polskiego. – Sprawa wygląda bardzo poważnie. W moim przekonaniu Instytut Kolbego był de facto przepompownią kasy (…) do środowisk związanych z PiS – stwierdziła.
Wymieniła też kilka podmiotów, które otrzymały pieniądze. To m.in. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego – łącznie 9,5 mln złotych, Fundacja Wolność i Demokracja – razem 9,5 mln złotych czy Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza – blisko 1 mln złotych. Joanna Mucha podkreśliła, że wszystkie te fundacje, organizacje i stowarzyszenia „w sposób absolutnie jednoznaczny kojarzone są ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości”. Jak dodała, z informacji uzyskanych od sygnalistów wynika, że były nieprawidłowości m.in. przy przyznawaniu pieniędzy i przeprowadzaniu konkursów.
***