– Rząd Donalda Tuska po przejęciu władzy, po przejęciu wielu budynków, niszczy wszystko to, co polskie i narodowe. Zdejmuje symbole narodowe, zdejmuje krzyże – mówił Robert Bąkiewicz na nagraniu opublikowanym na portalu X w czwartek tuż przed północą. Jak dodał, „prawdopodobnie pani minister Hennig-Kloska kazała zdjąć symbol Polski Walczącej w tym budynku”. – Kazała zdjąć również tablicę upamiętniającą żołnierzy niezłomnych – mówił. – Teraz nauczymy ich polskości – dodał i namalował farbą w sprayu dwa symbole Polski Walczącej.
„W związku z nagraniem opublikowanym w mediach społecznościowych sprzed siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska, policja prowadzi czynności w kierunku art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgromadzony materiał dziś zostanie przekazany do Prokuratury” – przekazała w piątek po południu Komenda Stołeczna Policji na portalu X.
Zgodnie ze wspomnianym przez policjê przepisem, „kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. A zabytkiem jest właśnie siedziba resortu klimatu i środowiska.
Robert Bąkiewicz jest byłym prezesem Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. W październiku walczył o poselski mandat z list Prawa i Sprawiedliwo¶ci (z poparciem Suwerennej Polski), jednak bez powodzenia.
Tablice z żołnierzami wyklętymi i znak Polski Walczącej zdjęte w MKiŚ
Akcja Roberta Bąkiewicza miała związek ze zdjęciem tablic upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz symbolu Polski Walczącej w budynku ministerstwa. – Zostały zdjęte w związku z remontem, który rusza w piątek. Znajdowały się one w strefie drugiej ochronnej. To jest miejsce w ministerstwie, gdzie dostęp ma naprawdę grupa wyselekcjonowanych osób – tłumaczył w czwartek portalowi Gazeta.pl rzecznik prasowy ministerstwa Hubert Różyk.
Ministerstwo na razie nie zdecydowało, gdzie pojawią się tablice. Urzędnicy chcą też podjąć rozmowy z powstańcami ws. odpowiedniego upamiętnienia powstania warszawskiego. Ministerstwo podkreśla również, że na pierwszym piętrze znajdują się wciąż trzy tablice, upamiętniające m.in. żołnierki i żołnierzy Armii Krajowej.