„Moim zadaniem jest promowanie narodowych interesów Ameryki, a nie marnowanie pieniędzy podatników lub rozpieszczanie antyamerykanizmu” – napisał nowy sekretarz stanu USA Marco Rubio w mediach społecznościowych. Szef dyplomacji przekazał, że nie weźmie udziału w szczycie G20 w Johannesburgu.

„Republika Południowej Afryki robi bardzo złe rzeczy. Wywłaszcza własność prywatną. Wykorzystuje G20 do promowania 'solidarności, równości i zrównoważonego rozwoju’. Innymi słowy: DEI (różnorodność, równość i inkluzywność – red.) i zmiany klimatyczne” – wyjaśnił polityk.

Niedawno pierwszy dyplomata USA odwiedził Kanał Panamski. Wcześniej Waszyngton podnosił głosy o odzyskaniu wodnej przeprawy. Marco Rubio podczas rozmowy z prezydentem Panamy Raulem Mulino przekazał, że status quo w sprawie Kanału Panamskiego i wpływów Chin na tym obszarze jest nie do zaakceptowania.

Rubio odwiedza kraje Ameryki Południowej. Rozmowy na temat Kanału Panamskiego

„Sekretarz Rubio poinformował prezydenta Mulino i ministra (spraw zagranicznych) Martineza-Achę, że prezydent Trump wstępnie ustalił, iż obecna pozycja wpływów i kontroli Komunistycznej Partii Chin nad obszarem Kanału Panamskiego stanowi zagrożenie dla kanału i stanowi naruszenie traktatu dotyczącego stałej neutralności i eksploatacji Kanału Panamskiego” – napisał Departament Stanu w komunikacie po zakończeniu rozmów.

Republikanin zagroził, że „w przypadku braku natychmiastowych zmian Stany Zjednoczone będą musiały podjąć środki niezbędne do ochrony swoich praw wynikających z traktatu„.

Szef dyplomacji USA wyraził jednak wdzięczność za „konstruktywne” rozmowy, a także za działania Panamy na rzecz redukcji migracji przez przesmyk Darien, stanowiący kluczową część szlaku migracyjnego do Ameryki.

Prezydent Panamy Raul Mulino powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że może przedterminowo zakończyć porozumienie z Chinami w sprawie udziału w chińskim projekcie infrastrukturalnym Pasa i Drogi, do którego kraj przystąpił 2018 r., za poprzedniego prezydenta Juana Carlosa Vareli.

Jednocześnie wykluczył możliwość powrotu kanału pod kontrolę USA, twierdząc, że panamska suwerenność nad przeprawą „nie podlega debacie”.

Rozmowy w Panamie były pierwszym punktem pierwszej zagranicznej wizyty nowego szefa dyplomacji w USA. Rubio odwiedza także inne kraje Ameryki Środkowej: Salwador, Kostarykę, Gwatemalę i Dominikanę.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version