W zamian za transfer władze w Quito mają otrzymać od Amerykanów nowoczesne uzbrojenie o wartości około 200 milionów dolarów. Choć umowy Rosji z Ekwadorem zabraniają przekazywania sprzętu państwom trzecim, władze południowoamerykańskiego kraju znalazły furtkę umożliwiającą obejście tych zapisów. – Udowodniliśmy, że to złom. W ramach umów międzynarodowych (z Rosją – red.) nie można przekazywać sprzętu wojskowego, ale można przekazywać taki złom – wyjaśnił prezydent kraju Daniel Noboa.

Jednocześnie polityk podkreślił, że jego państwo nie zamierza zrywać stosunków z Federacją Rosyjską. Ta musi sobie jednak zdawać sprawę z napiętej sytuacji wewnętrznej w Ekwadorze i potrzebie wsparcia sił zbrojnych nowoczesnym sprzętem.

Wkrótce po ogłoszeniu decyzji prezydenta Noboy głos w sprawie zabrali przedstawiciele rosyjskiej sceny politycznej. Jednym z pierwszych był Aleksiej Czepa, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej, który ostro skrytykował decyzję władz w Quito.

Ekwador przekazał rosyjski sprzęt. „Odwet Moskwy”

Z kolei kilka dni później władze Rosji ogłosiły zakaz importu bananów od pięciu czołowych dostawców z Ekwadoru. 

Jak powiedział były wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Carlos Estarellas, wprowadzone ograniczenia w zakupie bananów są „odwetem Rosji” za decyzję władz w Quito. Wyraził nadzieję, że zakaz dla czołowych ekwadorskich eksporterów bananów zostanie niebawem cofnięty przez Kreml „w następstwie rozwiązania kryzysu w drodze dyplomatycznej”.

W rosyjskich sklepach brakuje bananów

Rosjanie tą decyzją chcieli uderzyć finansowo w Ekwador. W konsekwencji mógł stracić nawet 754 mln dolarów rocznie – pisała propagandowa agencja RIA Nowosti. Jednak kraj ten podpisał porozumienie o wolnym handlu z Chinami, a te zgodziły się wykupić ekwadorskie banany niedostarczone do Rosji – donosi Biełsat.

6 lutego TASS podał, że zastąpienie tych owoców z Ekwadoru nie będzie dla Rosji dużym problemem. Na dowód dostarczono je z Indii. Ze sklepowych półek w Czelabińsku zniknęły one jednak dość szybko. Rosyjski Bank Rolny twierdzi, że za około miesiąc, gdy wyczerpią się wcześniej wysłane partie, deficyt stanie się ogólnokrajowy. Dostawy z Indii opóźniają się. Trwają również negocjacje z Ekwadorem na temat wznowienia dostaw.

Oleg Kniaźkow, szef Centrum Ekspertyz Przemysłowych Rosyjskiego Banku Rolnego twierdzi, że niedobory bananów można zredukować ich uprawą na terytorium Rosji. „Udane doświadczenia w aklimatyzacji roślin tropikalnych zostały już przeprowadzone na terytorium kraju krasnodarskiego” – wyjaśniła Gazeta.Ru

Banany: Główny towar eksportowy

Banany są głównym produktem sprzedawanym przez Ekwador do Rosji. Jak wynika z danych Ekwadorskiej Federacji Eksporterów (Fedexpor) w 2023 roku wyekspediowano tam banany o łącznej wartości 690 mln dolarów.

Według władz tej organizacji udział Rosji w całości ekwadorskiego eksportu towarów wynosi 5 procent. Innymi produktami najczęściej sprowadzanymi z tego południowoamerykańskiego kraju przez rosyjskie firmy są kawa i krewetki.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version